Protesty w Europie – krótkie podsumowanie 2012 roku
Przez cały rok Europą wstrząsały masowe protesty. Miliony sprzeciwiły się przerzucaniu kosztów kryzysu na najbiedniejszych – cięciom budżetowym, zmianom w prawie pracy i stale pogarszającym się warunkom życia. Wzbierający gniew znalazł swój częściowy upust. Byliśmy świadkami intensywnych starć, chmur gazu łzawiącego i brutalnych represji.
Epicentrum wszystkich tych zdarzeń niezmiennie odnajdowaliśmy w Grecji. W obliczu drakońskich środków oszczędnościowych, Grecy wielokrotnie byli zmuszeni wychodzić na ulicę, a także podejmować masowe strajki generalne.
Napięcie rezydujące wewnątrz greckiego społeczeństwa przyczyniło się do odbudowania szeregów przez skrajną prawicę. Najbardziej na popularności zyskał Złoty Świt, który w maju tego roku dostał się do parlamentu, uzyskując ponad 7 proc. wszystkich głosów. Od tego czasu notuje się lawinowy wzrost ataków na tle rasowym.
Hiszpania, czwarta co do wielkości gospodarka w strefie euro, regularnie doświadczała protestów, często kończących się starciami z policją i aresztowaniami. Kraj ten mierzy się z najwyższą stopą bezrobocia w całej strefie euro. Szacuje się, że od początku kryzysu ponad 400,000 rodzin straciło swoje domostwa, nie będąc w stanie opłacić czynszu.
Anty-oszczędnościowe nastroje nie ominęły Włoch, gdzie odnotowano jedne z najgwałtowniejszych protestów i zamieszek obejmujących większe miasta.
Tysiące manifestantów wyszły również na ulice Portugalii, wyrażając swoje niezadowolenie z powodu tragicznych perspektyw gospodarczych. Wprowadzony w zeszłym roku program oszczędnościowy niesie ze sobą poważne cięcia wydatków, windując bezrobocie do rekordowego poziomu 15 procent populacji. Kraj przeżywa najgłębszą recesję od 1970 roku.
Protesty wymierzone w politykę zaciskania pasa osiągnęły swoją kulminację 14 listopada 2012 roku, kiedy miliony europejczyków z 23 krajów unii wzięły udział w manifestacjach z okazji „Europejskiego Dnia Akcji i Solidarności”. Wiele demonstracjo zakończyło się starciami z policją.
Przypomnijmy sobie kilka najważniejszych wydarzeń związanych z tym powszechnym oporem w 2012 roku:
19 lutego – Hiszpania
W Barcelonie, Madrycie i Walencji odbywają się masowe protesty. Powodem mobilizacji są cięcia i zmiany w prawie pracy.
Ponadto:
4 kwietnia – Grecja
77-letni emeryt, Dimitris Christoulas, odbiera sobie życie powodowany złą sytuacją finansową. Kraj mierzy się z praktycznymi skutkami lawinowo rosnącego wskaźnika samobójstw. Podłożem większości z nich okazuje się kryzys finansowy.
Ponadto:
- Kolejne protesty i starcia po samobójczej śmierci 77-letniego Dimitrisa Christoulasa
- 90-latka i jej 60-letni syn skoczyli z dachu. ‚Nie mamy za co kupić jedzenia’
- 45-letni nauczyciel popełnił samobójstwo w akcie protestu przeciwko oszczędnościom
- Emerytowany lekarz popełnił samobójstwo. Przyczyną problemy finansowe
10 i 11 lipca – Hiszpania
Tysiące górników maszerują na Madryt, spotykając się po drodze z innymi strajkującymi i protestującymi mieszkańcami stolicy.
Ponadto:
19 lipca – Hiszpania
Blisko 100,000 osób protestuje w 80 miastach przeciwko ratyfikacji pakietu oszczędnościowego.
Wrzesień – Grecja
Ponad 90% Greków uważa, że planowane cięcia są niesprawiedliwe i uderzają przede wszystkim w najbiedniejszych.
15 września – Portugalia
W całej Portugalii, około 500,000 osób manifestuje przeciwko podwyżkom opłat w największej demonstracji od zakończenia dyktatury.
25 września – Hiszpania
Dziesiątki tysięcy demonstrantów protestują przed budynkiem parlamentu w Madrycie.
Ponadto:
26 września – Grecja
Ponad 200,000 osób maszeruje w kierunku greckiego parlamentu, sprzeciwiając się fali posunięć oszczędnościowych rządu.
Ponadto:
28 września – Włochy
30,000 związkowców prowadzi strajk generalny przeciwko cięciom wydatków publiczych.
9 października – Grecja
50,000 osób protestuje przeciwko wizycie kanclerz Niemiec, Angeli Merkel, w Atenach.
Ponadto:
20 października – Anglia
130,000 osób bierze udział w związkowej demonstracji, która przemaszerowała ulicami Londynu
18 grudnia – Grecja
30,000 pracowników zrzeszonych w dwóch największych związkach zawodowych protestuje w centrum Aten w ramach 24-godzinnego strajku generalnego.
Ponadto: