Grecja: Rośnie niechęć do polityków oraz poparcie dla Złotego Świtu

Zaledwie trzech na stu greckich respondentów daje wiarę rodzimym politykom, a ponad dwie trzecie spodziewa się, że w najbliższych latach sytuacja w kraju jeszcze się pogorszy – wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Kapa Research.

Jak pokazuje sondaż, rośnie społeczne poparcie dla partii opozycyjnych z obu stron sceny politycznej. Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) stałaby się najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie z poparciem 23,1% wyborców (w czerwcu 20,7%). Z kolei neofaszystowski Złoty Świt mógłby liczyć na 10,4% głosów (w czerwcu było to 7,5%).

Złoty Świt wyszedł z politycznego cienia w maju tego roku, uzyskują ponad 7 procent głosów w wyborach parlamentarnych. Od tego czasu, kraj jest świadkiem wzbierającej fali aktów przemocy na tle rasowym.

Spośród 18 posłów wybranych do reprezentowania Złotego Świtu w parlamencie, czterech znajduje się w trakcie dochodzenia o brutalne napaści na imigrantów. Zwracając się do członków parlamentu, przewodnicząca partii Eleni Zaroulia określiła cudzoziemców mianem „podludzi”.

Według oficjalnych statystyk, od stycznia do września zanotowano w Grecji 87 poważnych ataków na tle rasowym. Faktyczna liczba może być znacznie wyższa, gdyż większość aktów nienawiści nie jest zgłaszana na policję

Sytuację dopełniają informacje o neonazistowskich sympatykach w greckiej policji. Grecki rząd twierdzi, że bada obecnie zarzuty dotyczące stosowania tortur wobec 15 antyfaszystów zatrzymanych we wrześniu.

Z opublikowanego w piątek badania wynika również, że zaledwie 3 procent badanych wierzy greckim politykom, a dwie trzecie negatywnie ocenia zarówno rząd, jak i SYRIZĘ, obecnie najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne.

Dwie trzecie respondentów jest ponadto przekonanych, że sytuacja w kraju w najbliższych latach ulegnie pogorszeniu. W Grecji, gdzie bezrobocie wynosi obecnie rekordowe 25,4% (dwukrotność średniej unijnej), największym zmartwieniem pozostaje zdobycie lub utrzymanie pracy oraz strach przed jej utratą.

Dyskusja