Grecja: Dwóch członków Złotego Świtu zastrzelonych w Atenach

irakleio_480Przynajmniej dwóch członków Złotego Świtu zginęło, a jeden został poważnie ranny w wyniku strzelaniny, do której doszło przed lokalem partii w ateńskiej dzielnicy Neo Irakleio.

Według niepotwierdzonych informacji, ogień otworzyło dwóch mężczyzn poruszających się na motorze. Mieli na sobie hełmy, które uniemożliwiły identyfikację.

Jeden z zabitych to prawdopodobnie szef zaatakowanego oddziału ZŚ. Trzecia osoba trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami. Na miejscu zdarzenia gromadzą się neonaziści – dzisiejszej nocy na pewno dojdzie do wielu incydentów.

Wydział antyterrorystyczny greckiej policji w trybie natychmiastowym wszczął śledztwo, a greckie media rozpoczęły nagonkę, mówiąc o „terroryzmie” i „politycznej zemście”.

Aktualizacja 3

Jak informują greckie media, tamtejsza policja skupi się na wątku „politycznej zemsty”, dokonanej przez anarchistycznych partyzantów. Śledczy publicznie spekulują odnośnie zaangażowania w atak „Sekty Rewolucyjnej”, która przyznała się do zabójstwa policjanta Nektariosa Savvasa w czerwcu 2009 i opłacanego przez służby dziennikarza Sokratisa Gioliasa w lipcu 2010.

Policja bada również, czy w strzelaninę zamieszany może być Nikos Maziotis, zbiegły członek Walki Rewolucyjnej. W zeszłym miesiącu miał on rzekomo uczestniczyć w napadzie na bank, czemu zaprzeczył w internetowym oświadczeniu.

Aktualizacja 2

Kilka zdjęć z miejsca zdarzenia:

asdfklejhrw

Zastrzeleni faszyści

Aktualizacja

Atak miał miejsce około 19:20 czasu lokalnego. Napastnicy użyli broni kalibru 9mm, oddając prawdopodobnie 15 strzałów. Motocykl pasujący do opisu świadków znaleziono porzucony kilka ulic od miejsca zdarzenia. Został zabezpieczony przez policyjnych techników.

Złoty Świt wydał oświadczenie, winą za śmierć swoich działaczy obarczając „terrorystów” oraz rząd Antonisa Samarasa. Neonazistowska partia twierdzi, że zwracała się do ministra porządku publicznego z prośbą o ochronę dla swoich biur.

Dyskusja

 • ANTIFASCIST 9 lat temu

  Naziolki bądzcie pewni ,że my NIE odpuścimy i my ZAWSZE będziemy czy wam się to podoba czy nie.

 • Rumun 9 lat temu

  „Pod biuro partii motocyklem podjechało dwóch zamaskowanych mężczyzn. Jeden zsiadł z pojazdu i oddał serię strzałów w kierunku członków ZŚ- powiedział prasie prawnik reprezentujący partię. Zabici mieli 22 i 27 lat. Trzeci mężczyzna, lat 29, z kilkoma ranami postrzałowymi trafił w ciężkim stanie do szpitala.Moment zajścia uchwyciła kamera zamontowana u wejścia do gmachu organizacji.

 • @ 9 lat temu

  Partyzantka. Myślę, że możemy spodziewać się w tej sprawie jakiegos komunikatu. No chyba, że w związku z tym, że to zabójstwo będą woli nie dostarczać policji tropów.

 • j 9 lat temu

  a ja nie zdziwil bym sie gdyby byla to pikantna prowokacja Zlotego switu. Zabicie kilku czlonkow organizacji poprawi notowania organizacji, no i rzecz jasna wiadomo kogo oskarza o ta zbrodnie- politycznych przeciwnikow – anarchistow. Nie byl bym zdziwiony akcja pod falszywa flaga. Jako anarchista zdecydowanie przeciwny jestem zabijaniu kogo kolwiek.

  • a 9 lat temu

   a ja jako anarchista jestem za tym, żeby zawsze starać się wyprzedzać ruchy wroga. W tym wypadku zabili by nie być zabitymi.

   • ó 9 lat temu

    Poj*bało cię? Przecież to jest życie ludzkie i nie ważne jakie przejawia poglądy, nie zasługuje na śmierć. Jeśli pozwalamy żyć gejom i zoofilom, czemu inni ludzie mają ginąć?!

    • Sid'ka 8 lat temu

     Co mają geje do rzeczy? Gej to zwykła osoba tak samo jak ja. A nazista to nazista – wróg

 • Redakcja2 9 lat temu

  Myślisz, że to prowokacja ZŚ bo nie chcesz pogodzić się z tym, że antyfaszyści też mogą zabijać. Nie musisz zgadzać się z takimi metodami, warto jednak przyjąć do wiadomości, że w walce z systemem taka przemoc pojawia się z obu stron. Anarchiści i antyfaszyści nie zawsze są ofiarami, potrafię przechodzić też do ataku i oddawać ciosy.

 • ja 9 lat temu

  Napisalem ze nie byl bym zdziwiony, zreszta z kad wiesz ze tak wlasnie nie bylo.. tylko dlatego ze zostali zabici czlonkowie switu zbrodnie (akcje) musieli popelnic antyfaszysci? Oczywiscie jest duze prawdopodobienstwo ze tak sie wlasnie stalo. A w polsce tez udalo mi sie spuscic wpierdol paru nackom i to dosc powazny ze intensywna terapie zaliczyli i powiem wam ze gdyby ktorys z nich sie przekrecil to nie czul bym sie z tym najlepiej, moze jestem zbyt wrazliwy na takie akcje ale to oni zaczeli , ale co innego spuscic komus wpierdol a co innego zabijac z zimna krwia. To co teraz bedziemy jak kibice liczyc ofiary np 2;1 dla antyfaszystow? do kad to prowadzi?Czy w ten sposob jestesmy lepsi od nich? Zabijanie z zimna krwia zostawmy faszysta, mafi i policji i wojsku.

 • mikohaponen 9 lat temu

  cóż można powiedzieć o tych dwóch młodych ludziach, ktoś wyświadczył im przysługe oni itak nie zaznali by szczęścia na tym świecie wystarczy spojrzeć na zdjęcia.

 • j 9 lat temu

  czyli ze co..jak zabija faszysci to zle ale jak zabija antyfaszysci to dobrze? smierdzi sekciarstwem

  • .... 9 lat temu

   jeżeli to wogóle antyfaszysci to zabili tych którzy na każdym kroku nawołują do agresji na tych którzy nie podzielają ich chorej ideologii. Nikt się za nich nie bierze to trzeba wziąć sprawy w swoje ręce – grecy najwidoczniej tak zrobili.

 • Kos 9 lat temu

  ciekawe jest to że nie ma komunikatu sprawców zazwyczaj są może to byli ukryci geje wódz się dowiedział i postanowił że wykorzysta ich śmierć do własnych celów a przy okazji oczyści naród czy coś tam bo tak trochę wyglądają jak z teledysku wajmsiej. Pewnie polecą na mnie zaraz jakieś gromy

  • zbyszko789 9 lat temu

   czemu miałyby polecieć TUTAJ gromy? przecież to lewacka stronka.

 • Redakcja2 9 lat temu

  Zgoda. Nie ma stuprocentowej pewności kto to zrobił. Oprócz anarchistów mogli to zrobić komuniści, imigranci albo członkowie jakiejś mafii z którą faszyści mogli mieć jakiś układ i zatarg. Moim zdaniem jednak zrobili to aarchiści i antyfaszyści. Być może Sekta Rewolucjonistów, która specjalizuje się w politycznych egzekucjach przedstawicieli reżimu. No ale nie ma co gdybać, poczekajmy, zapewne wkrótce pojawi się więcej informacji. Mówisz o byciu jak kibice, bo to oni słyną z brutalności, tak jakby problem przemocy w tym społeczeństwie ograniczał się do kibiców. Tymczasem w tym świecie wszyscy są brutalni – policja, kibice, władza, kapitaliści itp. Milczenie tego społeczeństwa w wielu sprawach, takich jak choćby nasz codzienny ucisk czy faszystowska okupacja Iraku również jest przemocą. I ta przemoc też zabija. Jeżeli ktoś decyduje się przystąpić do wojny z systemem musi liczyć się z tym, że ta brutalność stanie się jego udziałem. Stosowanie metod pokojowych jest domeną czasu w którymi intensywność konfliktu jest niska a środowiska rewolucyjne spacyfikowane. Wówczas władza może stroić się w piórka łagodnego policjanta, bo do kontroli słabego przeciwnika nie potrzebuje pistoletów i więzień. Taki stan rzeczy mamy w obecnych demokracjach. Jednak w Grecji sytuacja wymyka się spod kontroli rutynowej, ustrukturalizowanej przemocy systemu, pozwalającej zachować fałszywy pokój społeczny. Następuje polaryzacja i zarysowują się walczące strony. Ta walka nie jest na niby. To prawdziwa wojna w której używa się między innymi broni.

  Anarchiści zawsze walczyli i gotowi byli sięgać po broń – zabijali faszystów w Hiszpanii, we Włoszech, Niemczech itd. Pytanie o przemoc dotyczy raczej tego czy ma ona charakter opresyjny czy wyzwolicielski. Jak skomentował to ktoś z RAF: „Przemoc jest rzeczą straszną. Zabijaliśmy nie tylko innych, ale również samych siebie, jeśli zaszła taka potrzeba. Przemoc jest jedynym środkiem, poprzez który ten brutalny świat może zostać zmieniony – o czym wie każda żyjąca istota”

  • ikar 9 lat temu

   „Przemoc jest jedynym środkiem, poprzez który ten brutalny świat może zostać zmieniony – o czym wie każda żyjąca istota” –> To ja dziękuje za takie zmiany w wykonaniu ktosia z krwią na rękach.

 • zbyszko789 9 lat temu

  Czyli w kwestii Greckiej jest 2:1 dla Antyfaszystów, więc chyba normalne że niedługo będzie remis, ewentualnie 2:3 skoro już dwójkami zabijają. Dla mnie bomba- najlepiej niech się (naziole z bolszewikami) powybijają nawzajem i będzie spokój. Dalej panowie- robić odwety, a potem odwety odwetów !!!

  • epoche 9 lat temu

   Gandhi powiedział, że reguła oko za oko uczyni cały świat ślepym, ale był tu błąd logiczny, ponieważ na końcu zostanie ktoś z jednym okiem

   • ! 9 lat temu

    Gdyby nie ruchu zbrojne w Indiach władza nie wybrałaby Ghandiego na partnera do rozmów, tylko strzeliła mu w łeb. Bali się radykałów i radykalizacji zwolenników metod pokojowych więc zaprosili do negocjacji kolesia z którym dało się dogadać. Ghandi częściowo zawdzięcza swój sukces radykałom, a cała reszta to bajki

  • yog sothoth 9 lat temu

   Trudno odmówić tu logiki. Dla mnie „faszyści” i „antyfaszyści” to dwie strony tej samej monety – dwie bandy wykolejeńców wykrzykujących bełkotliwe slogany

 • Redakcja2 9 lat temu

  Rozumiem, że w czasie drugiej wojny światowej wy podążylibyście za Ghandim?

 • yog sothoth 9 lat temu

  Czytając komentarze zauważyłem,że wiele osób poparło to zabójstwo. Wniosek dla mnie jest oczywisty – i „faszyści” i „antyfaszyści” reprezentują światopogląd totalistyczny- mentalność czekistów i hitlerowców 21 wieku.

 • Redakcja2 9 lat temu

  Rozumiem, że pomiędzy nimi jest spokojne, rozsądne, miłujące pokój i porządek, społeczeństwo światłych obywateli? Niestety ale jak przychodzi co do czego najgorliwszymi katami zostają Ci których tu nie wymieniasz, tzw. praworządni obywatele. Przecież jak tylko wykonywałem rozkazy – tłumaczą się tak zawsze. Mogą uruchamiać komory gazowe, ale też żuć gumę do życia i popijać piwko na werandzie w czasie gdy ich kraj zrzuca bombę atomowę i ludobójczo dziesiątkuje inne narody, po to, że demokracja rosła i rozwijała się dostatnio.

 • Raf 9 lat temu

  to kto w takim razie obroni Europę przed tym syfem multi-kulti ? Ludzie opamiętajcie się. Przeginacie w drugą stronę, za niedługo obudzicie się z ręką w nocniku w kalifacie europejskim, bez prawa do swoich poglądów, nawet lewicowych. W Szwecji muzułmanie pokazali co sądzą o wspierającej ich antifie:)

  • Sid'ka 8 lat temu

   *Antifa nigdy nie popierała radykałów religijnych – a równanie wszystkich muzułmanów jako takich to kompletna porażka. *Sytuacji w Szwecji też widzę za bardzo nie znasz. Błedy wszędzie.

 • ikar 9 lat temu

  Kto się raduje z przemocy i nurzania się w krwi „wrogów”? Czemu ci ludzie chcą podpalić świat? Czemu pragną wojny która pochłonie miliony istnień? Czy mogą udowodnić że są wartościowymi ludźmi bez uciekania się do mordów?

 • thetruthandjustice 9 lat temu

  Wielki szacun dla zamachowcow.Jak sie patrzy na mordy tych nazioli to od razu sie nasuwa zeby ich zajebac