O stronie

Celem serwisu “Grecja w Ogniu“, jest przekazywanie pomijanych bądź fałszowanych przez głównonurtowe media informacji o wydarzeniach w kryzysowej Grecji. Przez słowo „sytuacja” rozumiemy nie tylko obecnie toczące się walki społeczne przybierające formę protestów, strajków czy akcji bezpośrednich/zbrojnych, lecz także ich historyczne, społeczne i ekonomiczne uwarunkowania. Dlatego, zakresem naszej pracy będzie udostępnianie wszelkich materiałów służących zrozumieniu tejże sytuacji. Poczynając od analiz historycznych, socjologicznych i politycznych, kończąc na komunikatach wydawanych przez strajkujących pracowników, imigrantów, studentów. Publikowane będą także wybrane komunikaty grup zbrojnych, odnoszące się bezpośrednio do tematyki strony.

Postaramy się stanąć w opozycji do osób uważających, że nie ma alternatyw wobec dominacji globalnego kapitalizmu, a Grecy muszą “zacisnąć pasa” i znosić z opuszczoną głową wszelkie destruktywne działania rządu, UE i MFW. Osób, traktujących wszelkie postulaty walczących Greków, jako nierealne czy “socjalistyczne” w rozumieniu zadłużania kraju kosztem obywateli. Chcemy pokazać, że owo zadłużanie ma miejsce właśnie teraz poprzez obniżanie płac, likwidację związkowych i pracowniczych praw, przyjęcie dominacji MFW, miliardowe transakcje militarne, obniżkę emerytur oraz malwersacje finansowe najbogatszych. Istnieją bowiem alternatywy wobec rosnącej fali wyzysku, ograniczania swobód obywatelskich, rosnącej paranoi strachu przed marginalnymi ugrupowaniami i obcymi. Istnieją realne przesłanki dla nasilających się policyjnych represji. Są nimi zorganizowane społeczne masy, mogące realnie zagrozić “pakietowi stabilizującemu”, dając przykład pracownikom z innych krajów w podobnej sytuacji. Grecja to przykład destruktywnych skutków jakie niosą ze sobą liberalny system finansowy, niskie podatki dla bogatych oraz niskie płace dla większości zatrudnionych, utrzymywane za pomocą straszaka w formie niestabilnego zatrudnienia. To właśnie te czynniki, nie nadmierne świadczenia socjalne, popchnęły Grecję w objęcia MFW, który jak pokazują liczne przykłady jedynie zaostrzy sytuację. To obecna polityka neoliberalna jest kredytowym snem, z którego trzeba się będzie obudzić. Grecy powoli to robią.

Żaden kraj nie jest odrębną wyspą, a wszystkie trendy w obrębie globalnego kapitalizmu pokazują masowy przepływ pieniędzy w stronę kapitalistycznych centrów oraz ich odpływ z krajów drugiego i trzeciego świata. Dlatego, uważamy, że szczególna uwagę trzeba zwrócić właśnie na te kraje jako źródła potencjalnych walk społecznych. W tym celu utworzyliśmy dział Świat, jednak główną osia naszego zainteresowania pozostaje Grecja.

Wszelkie zarzuty o brak obiektywności od razu oddalamy. Strona ma charakter wyłącznie informacyjny, przy czym jasno określa swoje stanowisko wobec tematu jaki podejmuje. Nie utrzymujemy iluzji obiektywności, która w rzeczywistości jest przyjęciem dominującego poglądu na poruszany temat. Obiektywne jest to co ideologicznie zostało zaprogramowane jako rozsądne, naturalne. To co większość prokapitalistycznych apologetów traktuje jako niepodważalne prawdy czy atrybuty ludzkiej jednostki, to w rzeczywistości ideologiczne złudzenie, które rości sobie prawo do definiowania rzeczywistości zbiorowej. Jego pseudomaterialność, jest jednak krucha i podatna na wyłomy. Dlatego polemizując z naturalnością kapitalistycznego porządku, przedstawiając działania licznych grup w Grecji działających na rzecz realnej alternatywy, podejmujemy się także jego krytyki.

Kolektyw redakcyjny