Komunikat „Konspiracyjnych Komórek Ognia – Chile” po zamachu na stację metra

chile-subway

W poniedziałek 8 września o godz. 14 doszło do wybuchu bomby w przejściu tranzytowym między podziemnym centrum handlowym a pobliską stacją metra. Eksplozja zraniła 14 osób, pasażerów i pracowników sprzątających budynek. Najpoważniej ranna osoba straciła palec dłoni. Rząd od razu wskazał na anarchistów choć początkowo nie było wiadomo kto stoi za atakiem. Rządowi eksperci wspomnieli o tekście KKO („Bądźmy niebezpieczni”) i anarchistycznej konferencji, jaka odbyła się w Meksyku w Grudniu 2013,  uznając je za przykład obecności wśród anarchistów idei atakowania cywilów. Wspomniano także o towarzyszach podróżujących z Chile do Meksyku.

Pierwszego dnia po wydarzeniu, niektórzy ludzie i towarzysze sądzili, że za tą akcją stoją faszyści albo grupy paramilitarne, ponieważ miejsce ataku faktycznie nie jest związane z ludźmi władzy. Niektóre anarchistyczne grupy czynu przypomniały o tym jak ważne jest wyraźne dobieranie celów zamiast ślepych ataków, i że atakowanie cywilów jest dopuszczalne tylko wtedy gdy w jasny i wyraźny sposób są oni przedstawicielami władzy. Przypomnieli także jak ważne jest by nigdy nie pozostawiać bezpieczeństwa akcji przypadkowi.

Jednak w czwartek, 18 września, odpowiedzialność za akcję ostatecznie wzięły Konspiracyjne Komórki Ognia. Poniżej publikujemy ich komunikat w którym wyjaśniają, że celem ataku nie byli ludzie i że żałują takiego rozwoju wydarzeń. Niektórzy towarzysze poddali tę akcję ostrej krytyce, mówiąc, że gdyby grupa nie chciała zranić zwykłych ludzi, wybrałaby inny cel i godzinę ataku oraz nie ostrzegała by policji zaledwie na parę minut przed eksplozją.

Atak w metrze to kolejny akt z przeszło 200 ataków bombowych przeprowadzonych przez chilijskich anarchistów na przestrzeni ostatniej dekady. Wskutek złego planowania zostanie jednak zapamiętany jako najostrzejszy z dotychczasowych. W większości przypadków chilijscy partyzanci atakują nocą, gdy ryzyko zranienia cywilów jest bliskie zeru. Posługują się zazwyczaj tym samym rodzajem bomb, konstruowanych z gaśnicy częściowo wypełnionej prochem strzelniczym, aktywowanej mechanizmem zegarowym.

Jak dotąd jedynymi ofiarami tych zamachów byli dwaj anarchiści: Mauricio Morales, 27-letni student, zabity w 2009 r. w wybuchu bomby którą przewoził w plecaku z zamiarem podłożenia jej pod koszarami żandarmerii oraz Luciano Pitronello, który stracił rękę gdy aktywował się mechanizm ładunku, który Luciano podkładał pod bankiem Santander. Oczyszczono go później z zarzutu terroryzmu i po dłuższym okresie uwięzienia, skazano ostatecznie na areszt domowy za prowadzenie pojazdu na fałszywych tablicach rejestracyjnych oraz przewożenie ładunku wybuchowego.

 Stacja Szkoła Wojskowa była już raz pod lupą władz w związku ze znaną „Sprawą Bomb” wszczętą przez władze przeciwko grupie anarchistów oskarżonych o serię zamachów. Była to długa batalia sądowa, która ostatecznie zakończyła się dla państwa fiaskiem. „Sprawa Bomb” zaczęła się w 2009 i skończyła w 2013 roku. Z 20 oskarżonych skazano tylko jedną osobę: 41-letniego socjologa Hansa Niemeyera – na 5 lat więzienia (za detonację bomby podłożonej w banku). Nigdy nie udało się udowodnić powiązań Hansa z jakąkolwiek grupą zbrojną. Po tym jak Niemeyer został przeniesiony do aresztu domowego, zbiegł 7 grudnia 2012 i ukrywał się przez ponad 4 miesiące do czasu aż został schwytany przez policję 26 kwietnia 2013.  W więzieniu napisał między innymi opowiadanie, opisujące jego życie za kratami, pod tytułem „Requiem do Przemijającego Księżyca”

 Wśród oskarżonych w „Sprawie Bomb” obecni byli także Monica Caballero i Francisco Solar, którzy następnie wyjechali do Hiszpanii, gdzie zostali aresztowani i oskarżeni o zamach na słynną bazylikę Pilar w Saragossie, który przeprowadziło  Insurekcyjne Komando Mateo Morala.

Innym anarchistą, który – oprócz Niemeyera – przebywa w chilijskim więzieniu jest 23-letni anarchista Victor Montoya, oskarżony o podłożenie ładunku pod posterunkiem Karabinierów w Santiago w Lutym 2013.

*           *           *

Komunikat Konspiracyjnych Komórek Ognia – Chile

„Życie jest tak nudne, że nie pozostaje nam nic innego jak wydawać pensję na najnowsze spódniczki i koszulki. Bracia i siostry, czego my tak naprawdę pragniemy? Siedzieć w barze, obojętnie z pustym wzrokiem, nudząc się i popijając kawę pozbawioną smaku? Czy może ruszyć się i puścić to wszystko z ogniem?” (Angry Brigade)

Jesteśmy frakcją konspiracyjnych komórek ognia (KKO) i postanowiliśmy zaatakować 23 sierpnia 2014 stację metra „Los Dominicos” w Santiago. Nasza akcja wywołała potężną polityczną i medialną wrzawę. Biurokraci i media zgodnie zaczęli mówić, że chcieliśmy zaatakować podróżujących pasażerów, i zaczęli przywoływać potrzebę zastosowania prawa antyterrorystycznego.

Prawda jest taka, że zaplanowaliśmy wszystko tak, aby wykorzystać moment gdy nie będzie tam pasażerów, wyliczyliśmy czas, kiedy pociąg kończy swoją podróż i pasażerowie będą bezpieczni. Media i agenci rządowi zataili fakt, że kierowca przeniósł torbę z ładunkiem do innego wagonu (ang: carriage) z miejsca w którym pierwotnie ją umieściliśmy.* Przypuszczamy, że sądził on iż znalazł coś cennego, jednak, ku naszemu zaskoczeniu, nie zajrzał do środka, jak można by się spodziewać.

Jak zawsze, tak i w tym przypadku, każda atak będzie prześladowany i karany przez ekonomiczną władzę szefów oraz przedstawicieli burżuazji, którzy posłużą się władzą państwa, jego praw, sędziów i glin. Głównym zadaniem państwa jest ochrona interesów możnych i potężnych, ochrona bogactwa tych, którzy czerpią zyski z systemu wyzysku i dominacji. Metro codziennie przewozi ludzi, przynosząc wielkie zyski. Transportują nas przez miasto które konsumuje naszą energię zgodnie z ich sposobem życia dla którego wyzysk czyjejś pracy stanowi standard. Bezpośrednio i symbolicznie atakujemy struktury władzy, na jej własnym terytorium, w Las Condes. Naszym celem była i pozostanie normalizacja umożliwiająca funkcjonowanie miasta.

Dlatego, 8 września zaatakowaliśmy kolej podziemną na terenie stacji „Szkoła Wojskowa”. Mieści się tam centrum handlowe burżuazji, gdzie biznesmeni zgodnie ze swoim porządkiem gromadzą i sprzedają swoje towary, które wciągają ludzi w pułapkę ogłupiającego spektaklu.. To właśnie społeczeństwo idące w tym kierunku stanowi cel naszego ataku. Społeczeństwo dominacji, która infekuje wszelkie przejawy życia. Wiedzcie, że powiadomiliśmy centralę policyjną na 10 minut przed wybuchem, oczekując, że policja zareaguje ewakuując miejsce. Zignorowali jednak naszą informację i w efekcie rannych zostało kilkanaście osób. Żałujemy, że do tego doszło, chcemy by było jasne, że naszym celem nie byli konsumenci czy pracownicy lecz struktury, własność i słudzy władzy. Ich niekompetencja i nieskuteczność przyczyniły się do tego, że zniszczenia dotknęły także ludzi.

Największymi mordercami i terrorystami zawsze były aparaty państwowych represji. Jesteśmy braćmi wszystkich towarzyszy na całym świecie, którzy stawiają czoła dominacja, sięgając przy tym po wszelkie środki jakimi można zaatakować rządzących.

Przesyłamy pozdrowienia wszystkim towarzyszom odiadującym wyroki więzienia na całym świecie. Są to: Marcelo Villarroel, Freddy Fuentevilla, Carlos Gutierrez, Juan Vega Ready, Hans Niemeyer, Tamara Sol Farias, Monica Caballero, Francisco Solar, Marco Camenisch, Gabriel Pombo da Silva, Alfredo Cospito, Nicola Gai, wszyscy bracia z KKO na całym świecie CCF a także Polydoros Giorgos, Hatzimihelakis Haris, Christos Tsakalos, Tsakalos Gerasimos, Panagiotis Argyrou, Michalis Nikolopoulos, Giorgos Nikolopoulos, Olga Ekonomidou, Damianos Bolano, Mavropoulos Theofilos. Wszystkim, którzy zostali skazani, bo wzięli się za barki z dominacją. Pamiętamy o wszystkich, którzy zginęli w wojnie społecznej, Mauricio Moralesa, Sebastiana Oversluija i innych którzy mieli odwagę działać…

Nie zapominamy o nikim.

Wzywamy wszystkich insurekcjonistów do przejścia do ofensywy i atakowania władzy we wszystkich jej postaciach.

Konspiracyjne Komórki Ognia (Chile)

https://interarma.info/

* – w angielskim tłumaczeniu zdanie to brzmi: „The fact that the driver moved the bag containing the device to another carriage, from the one where it was originally placed, was hidden by the media and government agents.”

Dyskusja