Chile: Aresztowano trójkę anarchistów podejrzewanych o atak na metro

controldedetencion

W godzinach porannych 18 września 2014, policja z Santiago dokonała kilku nalotów chcąc zaprezentować szybkie rezultaty śledztwa w sprawie ataku bombowego na metro. Operacja zakończyła się aresztowaniem trzech towarzyszy. Według prasy i policji, zatrzymanie było możliwe dzięki nagraniom z kamer bezpieczeństwa oraz biletowi elektronicznemu, z którego skorzystali podejrzani.

Aresztowani to:

Natalie Casanova Muñoz (26 lat),
Juan Flores Riquelme (22 lata),
Guillermo Durán Méndez (25 lat).

Towarzysze wkroczyli do sądu z uniesionymi głowami, a Juan krzyczał „precz z państwem policyjnym!”.

Prasa, jako padlinożerca władzy, podała informację o „niebezpiecznych indywiduach” należących do „hermetycznej anarchistycznej komórki”. Prokuratorzy, chcąc zyskać na czasie, zwrócili się o przedłużenie aresztu (korzystając z zapisów prawa antyterrorystycznego), zanim jeszcze w ogóle sformalizowano fakt aresztowania.

Towarzysze zostaną prawdopodobnie oskarżeni o niedawne ataki z użyciem materiałów wybuchowych, w szczególności ten z 11 sierpnia na dwa posterunki policji, za który odpowiedzialność wzięła „Międzynarodowa Konspiracja Zemsty”, a także atak na stację metra Dominicos i Subcenter przeprowadzony przez „Konspiracyjne Komórki Ognia – Chile”.

W najbliższych dniach, prokuratura będzie pracować z testami DNA przeprowadzonymi na towarzyszach, jak również analizować rzekome ślady materiałów wybuchowych, zabezpieczone na ich ubraniach i rękach. Juan i Guillermo przebywają obecnie w izolowanych celach więzienia Santiago 1. Natali umieszczono w placówce San Miguel, stosując wobec niej te same warunki izolacji.

Solidarność z Juanem, Guillermo i Natalie.

3-arrested-in-connection-to-subway-bombing-as-chiles-anti-terrorist-law-sparks-debate-1411168370

interarma.info

Dyskusja