Hiszpania: Anarchistyczne „Komando Mateo Moralla” podłożyło bombę w Bazylice Pillar

El-Pilar-basilica

„Poza tym, mam prawo opuścić teatr gdy komedia staje się odrażająca. Mogę nawet wychodząc trzasnąć drzwiami, ryzykując zakłóceniem spokoju tych, którym się ona podoba.”

~Emile Henry

Władza – podstawowy element społeczeństwa, sprawujący nad nami kontrolę za pośrednictwem wielu różnych instytucji. Kościół wśród nich zajmuje szczególną pozycję, ze względu na jego historyczną współpracę z państwem i kapitałem, za podkładanie fundamentów i utrwalanie patriarchalnej rzeczywistości oraz heteronormatywnego ucisku.

Bazylika Pilar w Saragossie, to szczególna świątynia dla posiadających władzę. Kilkukrotnie odwiedzana przez Franco, oraz papieża Jana Pawła II w 1982 i 1984. Katedra ta jest jednym z głównych symboli i miejscem spotkań faszyzmu. Matka Boża z Pilar uważana jest za patronkę i królową hiszpańskojęzycznych krajów. Flagi wszystkich tych państw (pośród których dominują te z Ameryki Łacińskiej) wiszą w świątyni niczym prawdziwe trofea. Obok bazyliki znajduje się plac z fontanną, na której widnieje szkic mapy Środkowo- i Południowo-Amerykańskiego kontynentu. Symbol dumy z zagłady spowodowanej przez cywilizację.

Oprócz tego wszystkiego, Matkę Boską z Pilar uznano we wrześniu 1864 patronką akademii kadetów Gwardii Cywilnej (Guardia Civil). Natomiast w 1913 roku ogłoszoną ją patronką żandarmerii zabójców, będących na liście płac Straży Obywatelskiej. Rozporządzenie to podpisał Alfons XIII. Ten sam, na którego zamach przeprowadził anarchista, którego nazwisko dało nazwę naszej grupie. Pamięć o nim wskrzesiliśmy już we wcześniejszym ataku na symbol władzy, w lutym tego roku. Duch towarzyszy poległych w akcji żyje jedynie w bezpośrednich działaniach.

Po zwycięstwie faszyzmu w 1939, Bazylikę z Pillar uznano za narodową świątynie i sanktuarium rasy. Okazała się doskonałą lokalizacją dla Franco i jego świty, spełniając zasadniczą rolę w przejęciu Saragossy i zwycięstwie na froncie Aragońskim. W świątyni tej spoczywają zwłoki Juana Soldevila, przedsiębiorcy i kardynała, zabitego w 1923 przez anarchistyczną grupę Los Solidarios za finansowanie wynajmowanych przez szefów pistoleros. O tej obrzydliwej postaci, tak bardzo związanej z historią tego miejsca, wspomina się tu podczas państwowych uroczystości. M.in. w dni takie jak obchodzony 12 października Hispanidad, kiedy to nasi wrogowie arogancko świętują kolonialną ekspansję, pogrążeni w modlitwie i pielgrzymce, przechodząc w zupełnym spokoju przez swoją przestrzeń intymności.

Lecz 2 października 2013 ten spokój został przerwany, przy pomocy  podłożonego przez nas (o 13:15) ładunku wybuchowego, który składał się z butli wypełnionej butanem, dwóch kilogramów czarnego prochu i zapalnika czasowego. Nie chcieliśmy zranić żadnych parafian czy  turystów, dlatego by umożliwić ewakuację, na 10 minut przed detonacją wysłaliśmy ostrzeżenie do gazet El Periodico (Saragossa), El Heraldo, oraz do Bazyliki Pillar.

Czyn ten ma na celu ostrzeżenie administracji i opiekunów takich miejsc, że faszystowskie obiekty takie jak ten, nigdy nie były i nie będą bezpiecznymi miejscami.

Insurekcyjne Komando Mateo Morrala

contrainfo.espiv.net

Dyskusja

  • zlyczlowiek 8 lat temu

    Mateo Morall, jego gwiazda będzie świecić wiecznie