Ateny: Sąd ogłosił wyroki w sprawie próby ucieczki Konspiracyjnych Komórek Ognia

asd8 lipca 2016 roku więzienny sąd w Koridallos – któremu przewodziła sędzia specjalny Asimina Yfanti – skazał wszystkich dziesięcioro członków rewolucyjnej organizacji anarchistycznej Konspiracyjne Komórki Ognia, których oskarżono o następujące czyny: podłożenie materiału wybuchowego w biurze podatkowym Koridallos, przesłanie wybuchowej paczki na posterunek policji w Itei (była to zemsta za zabójstwo więźnia Ili Kareli dokonane przez strażników więziennych), wysłanie wybuchowego listu do Dimitrisa Mokkasa (specjalny sędzia apelacyjny zajmujący się terroryzmem); planowanie ucieczki zbrojnej z więzienia Koridallos (nazwane „projektem Gorgopotamos”); posiadanie broni palnej, materiałów wybuchowych oraz antyczołgowej wyrzutni rakiet w celu „zakłócenia społecznego, ekonomicznego i politycznego życia kraju”. W związku z tymi zarzutami skazano ich także „kierowanie organizacją terrorystyczną” oraz podżeganie („moralne sprawstwo”) do czterech prób zabójstwa.

Podczas ogłaszania wyroku na sali było wielu towarzyszy, którzy przyszli okazać solidarność z anarchistami i dumnymi jednostkami współoskarżonymi w tej sprawie. Równie dużo było glin, w tym oddział prewencji.

Członkowie Konspiracji Komórek Ognia (KKO)

Dziesięcioro anarchistycznych więźniów z KKO: Gerasimos Tsakalos, Christos Tsakalos, Giorgos Polidoros, Olga Ekonomidou, Teofilos Mavropoulos, Panagiotis Argirou, Giorgos Nikolopoulos, Michalis Nikolopoulos, Damiano Bolano i Haris Hadjimihelakis zostali skazani na 115 lat więzienia każdy.

Towarzyszka Angeliki Spyropoulou:

Anarchistyczna więźniarka Angeliki Spyropoulou została skazana na 28 lat więzienia.

Krewni członków KKO:

Atena Tsakalos (matka członków KKO, Gerasimosa Tsakalos i Christosa Tsakalosa) oraz Evi Statiri (partnerka Gerasimosa Tsakalosa) zostały uznane przez większość głosów za niewinne. Sąd podjął decyzję przez głosowanie zamiast anonimowego werdyktu.

Jednakże Christos Polidoros (brat członka KKO Giorgosa Polidorosa) otrzymał wyrok 6 lat więzienia w zawieszeniu za „za członkostwo w organizacji terrorystycznej” Konspiracyjne Komórki Ognia.

Wyroki pozostałych więźniów & dwa uniewinnienia

Christos Rodopoulos (uznany przez władze za osobę o pseudonimie “Iasonasa”) który zaprzeczył wszystkim stawianym mu zarzutom został skazany na 75 lat więzienia.

Christodoulos Xiros (skazany już wcześniej członek rewolucyjnej organizacji 17 Listopada) otrzymał wyrok 65 lat więzienia.

Czworo innych oskarżonych został uznanych winnymi członkostwa w organizacji i skazanych na 27-28 osiem lat więzienie każdy.

Fabio Dusko został skazany na 8 lat więzienia.

Pozostała czwórka oskarżonych została oczyszczona z zarzutu udziału w organizacji ale otrzymała wyrok 6 lat w zawieszeniu.

Dwoje pozostałych osób uznano za winne wykroczenia.

Dwie osoby zostały uznane za niewinne.

(via Contra Info)

Dyskusja