Grecja: Anarchiści Grigoris Sarafoudis i Giannis Naxakis skazani, ponieważ są anarchistami

imagen-217

17 lipca 2014 sądowe narzędzie represji wydało wyroki przeciwko anarchistycznym bojownikom Grigorisowi Sarafoudisowi i Giannisowi Naxakisowi w sprawie o rabunek banku w Pyrgeto (Larisa). Obaj towarzysze zostali skazani na:

– 10 lat więzienia za rabunek
– 6 lat za udział w „organizacji terrorystycznej” (Konspiracyjne Komórki Ognia)
– 5 lat za kradzież auta
– 2 lata za posiadanie broni

Ostateczna wysokość wyroku wyniosła po 16 lat więzienia dla każdego.

Sąd odrzucił wniosek Sarafoudisa o złagodzenie wymiaru kary. W czasie rozprawy niezwykłą gorliwością wykazał się prokurator, który, choć sam przyznał, że brak jest dowodów, argumentował, że „nie można zignorować faktu, iż oskarżeni są powiązani z ruchem anty-autorytarnym i anarchistycznym”.

W istocie, anarchiści zostali skazani, pomimo, że żaden ze świadków rabunku ich nie rozpoznał (co byłoby niemożliwe, gdyż napastnicy byli zamaskowani) Co więcej, w trakcie procesu z akt ZGINĘŁA płyta dvd zawierająca nagranie pochodzące z monitoringu bankowego, na której widać było moment napadu. Podobnie okazało się, że śledczy nie posiadają próbek DNA, mających pochodzić z urządzenia (aparat słuchawkowy) znalezionego ponoć na miejscu zdarzenia przez policję, które miały rzekomo potwierdzać tożsamość rabusia. Samo zdjęcie aparatu również ZNIKNĘŁO z akt sprawy. Wyszło to na jaw dopiero gdy prawnik anarchistów zaczął domagać się dostarczenia i prezentacji tych dowodów na sali sądowej.

Grigoris i Giannis zostali aresztowani 30 kwietnia w dzielnicy Nowa Filadelfia, położonej w północnej części Aten. Do zatrzymania doszło podczas nalotu na jedną z tamtejszych kafejek. W jego trakcie aresztowano także Fivosa Harisisa, Argirosa Daliosa i Dimitrisa Hadjivasiliadisa, który zaraz po zatrzymani rozpoczął strajk głodowy, a następnie został wypuszczony przez władze. Szóstej osobie, kobiecie, udało się uciec przez okno. Wszystkich podejrzewa się o działalność zbrojną i udział w Komórkach Ognia. Faktycznie należą jednak tworzą oni w więzieniu odrębne środowisko, pozostające w konflikcie politycznym z uwięzionymi członkami KKO.

Patrz także:

List Giannisa Naxakisa z więzienia Koridallos

Trwa proces przeciw Giannisowi i Grigorisowi

Aresztowanie 5 anarchistów w Nowej Filadelfi

 

Dyskusja

  • Sid'ka 7 lat temu

    Albo ktoś się pomylił, albo nie rozumiem. 10+6+5+2=16?