Grecja: Ostatnie odliczanie. Jutro przedterminowe wybory

W Grecji obowiązuje już cisza wyborcza przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, od których zależy, czy kraj pozostanie w strefie euro.

Gwarancją tego może być zwycięstwo centroprawicowej partii Nowa Demokracja (ND), podtrzymującej ustalenia z zagranicznymi wierzycielami, jak oświadczył wcześniej lider ND Antonis Samaras.

Jego oponent – lider Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) Aleksis Tsipras – opowiadał się za jednostronnym zerwaniem memorandum kredytowego z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz nowymi negocjacjami przed pozostaniem kraju w strefie euro, z jednoczesnym złagodzeniem polityki zaciskania pasa.

Zagraniczni wierzyciele ostrzegli, że w tym wypadku wypłata kolejnych transz kredytów może zostać wstrzymana. Doprowadzi to Grecję do bankructwa i, w rezultacie, do przejścia na narodową walutę.

W napięciu na decyzję Greków czekają nie tylko politycy w Atenach i stolicach Europy, ale też światowa finansjera. Jeśli wybory wygra SYRIZA, Europę i w mniejszym stopniu świat może czekać kolejny kryzysowy wybój, związany z możliwym opuszczeniem strefy euro przez Grecję.

polish.ruvr.ru

Dyskusja