Włochy: Aktywista No Tav ciężko ranny w wyniku działań policji

Rankiem 27 lutego aktywista ruchu sprzeciwiającego się budowie ekspresowej linii kolejowej łączącej Paryż z Mediolanem doznał porażenia prądem po tym jak policja zmusiła go do ucieczki na słup wysokiego napięcia.

Około 8:30 ciężki sprzęt przemysłowy ochraniany przez liczne siły policyjne wjechał na teren będący miejscem spotkań aktywistów ruchu No Tav. Celem tego działania było przeprowadzenie eksmisji oraz wyburzenie obiektu.

Luca Abba doznał ciężkich obrażeń zarówno w wyniku porażenia jak i upadku z dużej wysokości. Chwilę przed upadkiem mówił przez radiotelefon:

„…Udało mi się uciec przed dziesiątkami gliniarzy. Próbują wspiąć się na słup i mnie z niego zedrzeć. Wspinam się wyżej.”

Odpowiedzialność policji za ten „wypadek” jest niepodważalna. Po upływie niemal godziny Luca został przetransportowany helikopterem do szpitala w Turynie.

Koszt budowy ekspresowego połączenia kolejowego ma wynieść ponad 20 mld euro. Ludność malowniczej doliny Val di Susa protestująca przeciwko temu szkodliwemu dla środowiska projektowi, dała początek szerszym protestom społecznym wymierzonym w politykę włoskiego rządu.

Więcej o ruchu No Tav oraz protestach w dolinie Val Susa dowiesz się czytając następujące teksty:

No TAV, Wszyscy jesteśmy Czarnym Blokiem

Wojna domowa w Valsusa – represje wobec ruchu NO TAV

HS dla grecjawogniu.info

Dyskusja