Anglia: Więzieniom grozi przepełnienie i bunty

20.08.2011

Brytyjskim więzieniom grozi wkrótce przepełnienie i bunty. Memorandum z takim ostrzeżeniem skierowało do ministra sprawiedliwości stowarzyszenie komendantów i straży więziennej.

Ministerstwo sprawiedliwości doszło tymczasem do tych samych wniosków, co komendanci i ostrzega ich pocztą zwrotną, że w jednym z więzień dla nieletnich w Kencie już doszło do starć między więźniami a aresztantami.

Dziennik „The Independent” zauważa, że Wielka Brytania ma już i tak najwyższy odsetek więźniów na tysiąc mieszkańców w Unii Europejskiej. Liczba więźniów i aresztantów oczekujących w więzieniu na procesy osiągnęła w tym tygodniu rekordowy poziom ponad 86 i pół tysiąca.

W ciągu dwóch tygodni od wybuchu rozruchów aresztowani wypełnili do ostatniego miejsca wiele więzień, zwłaszcza w Londynie. W skali kraju rezerwa więziennych łóżek skurczyła się do 1400.

Prywatne firmy transportujące więźniów skarżą się, iż nie nadążają z ich rozwożeniem po kraju, a tymczasem policja ostrzega, że to nie koniec fali aresztowań i należy się spodziewać dalszych dwóch tysięcy zatrzymań. Sądy otrzymały wytyczne, aby nie pobłażać uczestnikom zamieszek, a ci z nich którzy już trafili za kraty czekając na procesy pozostaną tam zapewne na dłużej.

Źródło: psz.pl

Dyskusja