Libia: Trwają walki o Trypolis, koniec rewolucji już blisko ?

Najstarszy syn dyktatora Libii Muammara Kaddafiego Mohammed Kaddafi poddał się i został zatrzymany przez oddziały powstańców – podał Reuters w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wcześniej Al Dżazira podała, że rebelianci pojmali drugiego syna Kaddafiego – Saifa.

Koordynator powstańczej Narodowej Rady Libijskiej poinformował Reutera o poddaniu się Mohammeda Kaddafiego.

Potwierdził też, że Saif al-Islam, drugi, znacznie bardziej znany syn dyktatora, który nie krył wcześniej swych ambicji politycznych, został zatrzymany przez rebeliantów.

W niedzielę po południu agencja dpa podała, że Muammar Kaddafi uciekł z rodziną z Trypolisu w kierunku Algierii. Agencja przyznała jednak, że nie miała oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Zatrzymany przez powstańców najstarszy syn dyktatora Libii Muammara Kaddafiego – Mohammed powiedział w poniedziałek nad ranem w telefonicznej rozmowie z telewizją Al Dżazira, że jest w areszcie domowym. Strzały przewały jego wypowiedź.

Mohammed Kaddafi potwierdził, że jest w areszcie domowym w Trypolisie.

„Mówili, że gwarantują moje bezpieczeństwo. Oblegają mój dom” – powiedział Mohammad Kaddafi.

W tle rozległy się odgłosy strzałów.”Tak, strzelają w moim domu” – powiedział, zanim połączenie zostało nagle przerwane.

Saif al-Islam, drugi syn Kaddafiego również został aresztowany przez powstańców w niedzielę wieczorem.

Według agencji AFP w stolicy Libii dochodzi do zaciętych walk w pobliżu rezydencji Muammara Kaddafiego. Do starć ma dochodzić również na południu Trypolisu.

Informacje o walkach potwierdzają sami rebelianci. Według ich relacji siły Kaddafiego kontrolują jakieś 15-20 procent miasta. Jak twierdzi przewodniczący rebelianckiej Tymczasowej Rady Narodowej Mustawa Dżalil, ośrodki oporu wojsk rządowych są zarówno w mieście jak i wokół niego. Według agencji informacyjnych, powstańcy zajęli już centrum miasta, kontrolują też lotnisko i główne drogi.

Wcześniej w niedzielę lotnictwo NATO zbombardowało między innymi rezydencję Kaddafiego co skrytykował prezydent Wenezueli Hugo Chavez -” Dziś widzimy demokratyczne rządy Europy wraz z przepuśćmy – demokratycznym rządem USA, niszczące Trypolis swoimi bombami”

9 sierpnia w wyniku nalotów NATO pod miastem Ziltan śmierć poniosło 85 cywilów

Prezydent USA Barack Obama powiedział w niedziele wieczorem, że reżim Muammara Kaddafiego jest bliski upadku i wezwał libijskiego dyktatora do oddania władzy.

Obama obiecał, że Stany Zjednoczone będą nadał wspólnie ze swymi sojusznikami chroniły lud Libii i „wspierały pokojową transformację ku demokracji” w tym kraju.

Źródło: 1917.net.pl

Dyskusja