Anglia: Uwięziony na pół roku za kradzież butelki wody

Statystyki:

Najwyższy przewidywany koszt zamieszek: 100mln funtów
Podatki wydane na inwazję w Libii: 1 Bilion f.
Suma podatków unikniętych przez najbogatszych w UK w 2010 r : 7 Bilionów f.
Pieniądze pobrane z publicznych pieniędzy na ratowanie kryzysu branży bankowej: 131 Bilionów f.
Suma za którą zwykły obywatel trafia na pół roku do więzienia: 3,5 f.

Nie notowany nigdzie wcześniej student koledżu został uwięziony na pół roku za to, że w czwartek, podczas trwających zamieszek, ukradł ze sklepu butelkę wody o wartości 3,5 funta. 23-letni Nicolas Robinson z Borough, z południowo-wschodniego Londynu, dopuścił się „okazjonalnej” kradzieży supermarketu Lidl w Brixton w czasie gdy wracał od swojej dziewczyny. Na widok policji wyrzucił wodę, udało się go jednak aresztować, a po zatrzymaniu przyznał się do tego co zrobił. Jego adwokat powiedział Miejskiemu Sądowi, że chłopak „dał się na moment ponieść” i był później „niebywale zawstydzony”. Jednak Dzielnicowy Sędzia Alan Baldwin powiedział, że „kontekst poważnych niepokoi publicznych” zwiększa rangę tego czynu, powiększa jego ciężar.

Zahid Hussain, oskarżyciel, powiedział: ” Mieszkający w Londynie oraz poza nim, w przeciągu ubiegłego tygodnia doświadczyli i byli świadkami zamieszek, nieporządku społecznego oraz szabrownictwa.  Dochodzenie sądowe bierze w tym przypadku pod uwagę, że oskarżony przyczynił się swoimi zachowaniem i kryminalnymi działaniami to atmosfery zarówno panującego chaosu jak i czystego bezprawia.”

Sąd ustalił, że Robinson spędził niedzielny wieczór u swojej dziewczyny i w drodze do domu ok. 2:40 popołudniu wszedł do sklepu Lidl, który padł ofiarą rabunku. Tam zauważyli go oficerowie policji.

„Jego pierwsza reakcją było porzucenie skradzionej wody, Przyznaje, że uciekał przed policją. Potem go aresztowano. powiedział oskarżyciel.

Hind Ibrahim, obrońca, powiedział, że Robinson właśnie ukończył pierwszy rok 2-letniego kursu inżyniera elektrycznego, za który pobierał niewielkie stypendium. Dodał: „Pan Robinson jest bardzo zawstydzony. To był działanie pod wpływem chwili. Zobaczył, że sklepu nikt nie pilnuje i dał się ponieść chwili.”

Źródło: raf.la.org.pl

Dyskusja