Peter Gelderloos – „Przestępstwo”

anarchia-dzialaZgodnie z poranną obietnicą – w 100-lecie istnienia polskiej policji, życząc jej ani jednego dnia dłużej, oddajemy w wasze ręce niesamowitą pracę, tłumaczenie od POŻOGA DISTRO.

“PRZESTĘPSTWO” czyli piąty rozdział książki Petera Gelderloosa pt: “Anarchia działa. Przykłady anarchistycznych działań w praktyce”

POBIERZ PDF

Fragment wstępu. Pobierajcie całość, dzielcie się z innymi!

“Więzienie jest instytucją, która w najbardziej jasny sposób symbolizuje dominację. Anarchistki chcą tworzyć społeczeństwo, które może ochraniać się samo, oraz rozwiązywać wewnętrzne problemy bez udziału policji, sędziów czy więzień; społeczeństwo, które nie patrzy na swoje problemy w kategoriach dobra i zła, dopuszczalnego i zabranianego, praworządnych obywateli i przestępców.

Jeśli nie będzie policji, to kto będzie nas ochraniać ?

W naszym społeczeństwie policja cieszy się olbrzymią popularnością – czy to dzięki stronniczym i żerującym na strachu przekazom medialnym relacjonującym przestępstwa, czy dzięki powodzi filmów i programów telewizyjnych, które ukazują gliny w roli bohaterów i obrońców. Tymczasem doświadczenia wielu ludzi z policją stoją w jaskrawym kontraście z tą hardcorową propagandą.

Kogo ochrania policja w hierarchicznym społeczeństwie? Kto ma większe powody do strachu przed przestępstwami, a kto przed policją? W niektórych społecznościach policjanci są niczym okupanci. Policja oraz dokonywane przestępstwa formują wzajemnie zazębiające się szczęki pułapki, która nie pozwala na ucieczkę z opresyjnych sytuacji ani na uchronienie swoich społeczności od przemocy, biedy czy rozbicia.”

POŻOGA DISTRO 2019 (www.pozoga.noblogs.org)

Anarchistyczny Czarny Krzyż

Dyskusja