Komiks: „Więzień 155” – trailer PL. Historia życia anarchisty Szymona Radowickiego

szymon-radowicki-anarchizmPrezentujemy 32-stronicowy trailer komiksu „Więzień 155” opowiadającego o życiu i walce słynnego anarchisty Szymona Radowickiego. Trailer jest w języku polskim.

WIĘZIEŃ 155 – PDF

Szymon Radowicki (10 września lub 10 listopada 1891 w Szczepanowicach, zm. 29 lutego 1956 w Meksyku) – argentyński anarchista polsko-żydowskiego pochodzenia, wykonawca zamachu na szefa policji Buenos Aires. W krajach Ameryki znany jako Simón Radowitzki.

Urodził się 10 listopada 1891 roku w Szczepanowicach na Ukrainie w rodzinie polskich Żydów.

W ruchu anarchistycznym działał już na terenie ówczesnej Rosji. Postrzelony przez kozaków w czasie protestu, prześladowany w wyniku represji, które spotkały anarchistów po rewolucji 1905 roku, zmuszony został do emigracji, by po wielu perypetiach osiąść w Argentynie.

Pracował w przemyśle metalurgicznym, aktywnie działał w ruchu robotniczym. 14 listopada 1909 roku z okrzykiem Niech żyje anarchia! rzucił bombę w karetę szefa policji w Buenos Aires, pułkownika Ramona L. Falcon, odpowiedzialnego za masakrę pierwszomajowej manifestacji anarchistycznej w tymże roku (zginęło 8 osób).

W wyniku wybuchu śmierć ponieśli Falcón oraz jego sekretarz Juan Alberto Lartigau. Radowicki próbował popełnić samobójstwo, został jednak pochwycony i skazany na karę śmierci, która ze względu na jego młody wiek (18 lat) została zamieniona na dożywocie w obozie koncentracyjnym w Ushuaia na Ziemi Ognistej.

Od tego czasu znajduje się w celi cierpień; więźniów wsadza się do worka dwu metrowego lochu, gdzie się ich trzyma miesiącami, a naczelnicy sadyści znęcają się nad nimi w nieludzki sposób. W całej Argentynie mówią z drżeniem o tym piekle w Patagonii. – tak w 1928 roku pisało pismo Walka w materiale na rzecz uwolnienia Radowickiego.

Mimo straszliwych warunków panujących w obozie i gruźlicy Radowicki nie poddawał się i 7 listopada 1918 roku uciekł, lecz po miesiącu został schwytany w Chile i odesłany do Ushuaia.

Argentyński ruch robotniczy walczył o jego uwolnienie – organizując strajki pod hasłem: Wolność dla Radowickiego. W tym czasie znany on już był jako święty z Ushuaia lub męczennik anarchii. Do walki przyłączyło się również Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotnicze.

Międzynarodowe naciski społeczne odniosły rezultat i po przeszło 20 latach niewoli 14 kwietnia 1930 roku Radowicki został w ramach łaski uwolniony przez prezydenta Irigoyena i mógł wyemigrować do Urugwaju, gdzie natychmiast został uwięziony. Stamtąd wkrótce wyruszył do Hiszpanii by walczyć w rewolucji anarchistycznej 1936 roku. Po zwycięstwie wojsk gen. Franco, ponownie został zmuszony do emigracji.

Dopiero w roku 1940 osiedlił się w Meksyku, gdzie pozostał do końca życia, aktywnie wspierając międzynarodowy ruch anarchistyczny.

Dyskusja