Niemcy: Ex-bojownicy RAF wywłaszczyli 600 tys. euro?

2,w=559,c=0.bild

Atak na pojazd przewożący pieniądze miał miejsce w czerwcu 2016 r. nieopodal sklepu meblowego w Wolfenbüttel we wschodnio-niemieckim landzie Dolna Saksonia. Jak twierdzi policja, zamaskowana para – mężczyzna i kobieta – zastraszyli kierowcę posługując się bazooką i strzelbą automatyczną. Oddali strzały w powietrze oraz w kierunku pojazdu. Trzecia zamaskowana osoba weszła do sklepu meblowego, gdzie zażądała pieniędzy strzelając w sufit. Udało im się zrabować 600 tysięcy euro.

Ze względu na podobieństwa do poprzednich ataków jakie miały miejsce w tym regionie, władze podejrzewają, że za napadem mogą stać Burkhard Garweg, Ernst-Volker Staub i Daniela Klatte – trójka byłych bojowników Frakcji Czerwonej Armii (RAF), rewolucyjnej organizacji partyzantki miejskiej, która działała w Niemczech Zachodnich od początku lat ’70 i rozwiązała się w 1998 r.

 Policja podejrzewa ich także o rabunek furgonetki z pieniędzmi do jakiego doszło w 1999 r. (zrabowano wówczas 500 000 euro) przepowadzony z użyciem analogicznej broni jak w Wolfenbüttel oraz o przynajmniej 6 napadów – w tym na biura gotówkowe supermarketów – w Dolnej Saksonii i Szlezwiku-Holsztynie w ciągu ostatnich 5 lat. Tropem ma być wspólne modus operandi przeprowadzonych akcji oraz odciski palców całej trójki znalezione w jednym z aut porzuconych podczas napadu w styczniu 2016 r.

Obecnie policji udało się opublikować aktualne zdjęcia Stauba i Garwega, co wywołało falę telefonicznych donosów. W rezultacie grupa około 100 śledczych i oficerów policji prowadząca sprawę, dokonała przeszukań domów w regionie Saarland w zachodniej części kraju. Nie przyniosły one jednak żadnych efektów.

Burkhard Garweg (obecnie 47 lat), Ernst-Volker Staub (61 lat) i Daniela Klatte (57 lat) należeli do ostatniej tzw. „trzeciej generacji” RAF, która koncentrowała się na atakowaniu zachodnioniemieckich bankierów i ludzi odpowiedzialnych za prywatyzację gospodarki Niemiec Wschodnich po upadku muru berlińskiego. Cała trójka pozostaje w podziemiu od lat ’90, kiedy to mieli przeprowadzić jeden z ostatnich ataków RAF – zamach bombowy na zakład karny w Weiterstadt w Hesji.

Patrz także:

Historia RAF: Od ruchu skłoterskiego i kobiecego do ruchu anty-NATO

na podstawie: dw.com

Dyskusja