Ateny: Zastrzelono dilera, zamieszanego w ataki na anarchistów (wideo)

13407138_1305864952776436_1855778339133751379_n

07.06.2012. Nieznani sprawcy poruszający się na motocyklu zastrzelili młodego dilera, który handlował narkotykami na Placu Exarchii. Do zabójstwa doszło na styku ulic Dervenion i Temistokleus, a więc bardzo blisko Placu. Jak podają niektórzy z tamtejszych anarchistów człowiek ten był zamieszany w ataki na ich towarzyszy. Jednak oficjalnego komunikatu pozwalającego ustalić kto i z jakich przyczyn przeprowadził ten atak póki co nie ma.

Lokalna społeczność wspólnie z anarchistami, którzy dominują w tej tradycyjnie zbuntowanej dzielnicy Aten od dłuższego już czasu próbowała pozbyć się z dzielnicy mafii. Dilerów przyciąga imprezowo-kawiarniana aura miejsca oraz fakt, że z powodu obecności anarchistów nie pojawiają się tam piesze patrole policji.  O sprawie pisaliśmy już wcześniej, gdy 27 lutego 2016, trzech anarchistów z lokalnej kawiarnio-księgarni Vox wdało się z dilerami w sprzeczkę, próbując przegonić ich z placu. Dilerzy użyli noży, a jeden z anarchistów trafił wówczas do szpitala w ciężkim stanie. (Patrz tutaj)

W wyniku tego doszło do zaostrzenia antymafijnych nastrojów. Uliczkami dzielnicy przeszedł marsz przeciwko mafii i policji w trakcie którego zamaskowani anarchiści zademonstrowali posiadaną broń palną (patrz WIDEO).

Dilerzy nie przejęli się jednak groźbami i już niedługo później znów można było ich spotkać na Placu. Wydawało się, że sprawa przycichła, jednak w kwietniu zamaskowani anarchiści kilkakrotnie podejmowali różne działania, napadając na na handlarzy znienacka oraz robiąc mniejsze patrole, podczas których rozrzucali ulotki i patrolowali okolice Placu. 28 kwietnia 2016 anarchiści obrzucali koktajlami mołotowa lokalny posterunek policji. W sieci ukazało się oświadczenie w którym wyjaśnili, że policja chroni dilerów i ułatwia im wstęp na Exarchie, aby szkodzić w ten sposób lokalnemu ruchowi. (Film z ataku na posterunek).

Obecne zabójstwo najprawdopodobniej stanowi kulminację tego narastającego od dawna konfliktu.

Film z miejsca zabójstwa:

Dyskusja