Strajk generalny 8 lipca – relacja

Dzisiaj około południa w Greckim parlamencie zostanie poddany głosowaniu plan gruntownej reformy systemu emerytalnego, który obejmuje m.innymi – podniesienie wieku emerytalnego z 60 do 65 lat, zwiększenie liczby lat płacenia składek z 37 do 40. Reforma jest częścią działań oszczędnościowych, do których zobowiązał się socjalistyczny rząd pożyczając od MFW i UE 110 mld euro.

Obecnie trwa strajk generalny zwołany przez związki zawodowe publicznego i prywatnego sektora, które nie akceptują planów oszczędnościowych rządu.

Dziesiątki lotów krajowych zostały anulowane, częściowo blokowany jest port w Pireusie. Stanęły pociągi, metro, a także transport miejski. Zamknięte są banki, urzędy, poczty a szpitale działają tylko w przypadkach awaryjnych. Strajk dziennikarzy pozbawił kraj informacji na 24 godziny.

Protestujący dotrą pod parlament około południa.

Protest pod parlamentem można oglądać na żywo tutaj

Inny strajk generalny przeciwko cięciom socjalnym paraliżuje dziś Portugalię.

Aktualizacja 2

Dane Greckiej policji mówią o 5,000 protestujących w Salonikach i 12,000 w Atenach. Protestujący nieśli transparenty „Razem możemy wykończyć plan oszczędnościowy”, „Ręce precz od ubezpieczeń społecznych”. Liderzy związkowi zapowiadają użycie wszelkich możliwych środków i metod by przeciwdziałać cięciom. Wynik głosowania nad wprowadzeniem reformy systemu emerytalnego poznamy prawdopodobnie dzisiaj wieczorem.

Na zdj. banner wywieszony przez członków Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) na wzgórzu Lycabettus (Najwyższy punkt w Ateach, widoczny z terenu całego miasta)
Napis brzmi „Środki oszczędnościowe nie przejdą!”

Aktualizacja 1

Według relacji korporacyjnych mediów w marszu protestacyjnym zorganizowanym przez GSEE i ADEDY udział wzięło jedynie 5,000 osób. Dla porównania poprzedni marsz zgromadził od 30,000 do 50,000 osób.


Więcej informacji wkrótce…

Dyskusja