Argentyna: Ruszył proces Videli

Proces byłego argentyńskiego dyktatora Jorge Videli rozpoczął się ponownie w piątek (02.07) w Cordobie w środkowej Argentynie. Videla oskarżony jest o rozstrzelanie co najmniej 29 więźniów politycznych po przeprowadzonym przez niego w 1976 roku puczu.

Jest to pierwszy proces 84-letniego Videli od 1985 roku, kiedy to sąd skazał go na dożywotnie więzienie za tortury, morderstwa i inne zbrodnie. Pięć lat później prezydent Carlos Menem ułaskawił byłego dyktatora. Z kolei w kwietniu tego roku Sąd Najwyższy potwierdził wcześniejszą decyzję, znoszącą ułaskawienie Videli.

Videla odpowie za rozstrzelanie w prowincji Cordoba 29 więźniów politycznych – informuje agencja EFE. Podczas trwającego do końca tego roku procesu przesłuchanych zostanie ok. 60 świadków.

W najbliższych miesiącach zaczną się co najmniej dwa kolejne procesy Videli. Jeden za odebranie kilkunastu niemowląt więźniom.

Rozpoczęty w piątek proces różni się od pozostałych tym, że ofiary trafiły do więzienia przed zamachem stanu i zostały rozstrzelane bez procesu – powiedział agencji AP obrońca rodzin ofiar Miguel Ceballos.

Jorge Rafael Videla był przywódcą puczu z 24 marca 1976 roku, który obalił prezydent Isabel Peron. Do 1981 roku stał na czele reżimu, który według obrońców praw człowieka, ma na sumieniu śmierć lub zniknięcie 30 tysięcy ludzi.

Videla wraz z innymi wojskowymi przewodził juncie, która pod pretekstem walki z komunizmem eliminowała partie polityczne, przejmowała związki zawodowe, cenzurowała media, torturowała i zabijała tysiące „dywersantów”.

W 1978 roku, gdy coraz częściej pojawiały się sygnały o łamaniu praw człowieka przez reżim, w celu poprawienia swojego wizerunku na arenie międzynarodowej Videla zorganizował mistrzostwa świata w piłce nożnej. Gdy dyktator uczestniczył w ceremonii otwarcia imprezy na stadionie w Buenos Aires, parę ulic dalej jego ludzie w tajnym areszcie torturowali więźniów.

Za rządów Videli konflikt o granice prawie doprowadził do wypowiedzenia wojny Chile. Udało się tego uniknąć dzięki mediacjom papieża Jana Pawła II.

W 1981 r. Videlę zastąpił na czele junty Roberto Eduardo Viola

(PAP)

Dyskusja