Grecja: Polityczna wrzawa w związku z planowanymi cięciami

Η-Γενική-Πανελλαδική-Απεργία-της-4ης-Φεβρουαρίου-θα-παραλύσει-την-χώραPolityczna wrzawa narasta właśnie na wielu frontach. Uliczna eksplozja faszystowskiej aktywności spotkała się z antyfaszystowskimi zgromadzeniami i patrolami. Blokady rolników docierają coraz bliżej Aten, a pozostałe strajki są ciągle kontynuowane. UE potęguje presję na rząd, by ten budował większe ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Mołotowy trawią dom ministra Alekosa Flabourarisa (doradca Tsiprasa) i uderzają w stary worek treningowy Exarchii – biuro PASOKu. Nadchodzący tydzień może być kluczowy dla „pierwszego lewicowego” rządu, w próbie przeforsowania kolejnych cięć.

W tym tygodniu SYRIZA planuje wdrożyć planowane cięcia emerytur. Przez ostatnie tygodnie przez cały kraj przetoczyła się fala rolniczych strajków i blokad dróg. W sobotę strajki te dotarły i rozprzestrzeniły się na obszarze Aten, wpływając także na przejezdność drogi do lotniska. Byćmoże rząd zaoferuje pewne ustępstwa by uspokoić rolników, lecz to z kolei prawdopodobnie poruszy inne sektory. Strajk pracowników usług promowych kontynuowany będzie także w weekend, a w przyszłym tygodniu planowane są strajki pracowników transportu i mediów. Działania te doprowadziły do kolejnego strajku generalnego, trzeciego przeciw SYRIZIE, który odbędzie się w całej Grecji jutro, 4 lutego.

Po ostatnich wydarzeniach możemy oczekiwać jeszcze większej mobilizacji anarchistów/antyfaszystów niż zazwyczaj, którzy wzywają do uczestnictwa w czarnym bloku.

Dyskusja