Europa: Demonstracje Pegidy i antyfaszystów. W Pradze podpalono skłot Klinika

pegida

Po licznych demonstracjach na rzecz otwartych granic, w których pod szyldem „Stop Twierdzy Europa” udział wzięły tysiące osób na całym kontynencie, nacjonalistyczny ruch Pegida odpowiedział wzywając do międzynarodowego dnia akcji przeciwko imigrantom.

Demonstracje przeciwników uchodźców oraz islamofobów odbyły się w 13 europejskich miastach, włączając Polskę, Niemcy, Holandię, Francję, Czechy, Danię, Finlandię, czy W. Brytanię. Frekwencja okazała się jednak niższa od tej zapowiadanej przez organizatorów. Główna demonstracja w Dreźnie zgromadziła od 6 do 8 tys. zwolenników Pegidy.

Rasiści spotkali się jednak ze sporym oporem. Na ulice Drezna wyszli także przeciwnicy Pegidy. 2,5-3,5 tys. osób uczestniczyło w demonstracji „Solidarność ponad granicami” zorganizowanej przez związki zawodowe. W Amsterdamie demonstracja Pegidy została rozwiązana po starciach z udziałem kibiców lokalnego klubu Ajax wznoszącymi antyrasistowskie hasła. Kontrdemonstracje zorganizowano również w Warszawie, Graz, Pradze oraz wielu innych europejskich miastach. Natomiast antifie z Dublina udało się skutecznie zablokować przemarsz Pegidy.

Szczególnie gorąco było w Pradze, gdzie grupa faszystów zaatakowała uczestników kontrmanifestacji. W ruch poszły butelki i petardy. Atak został odparty, a napastnicy zmuszeni do ewakuacji. W akcie zemsty, wieczorem grupa około 25 osób zaatakowała budynek autonomicznego centrum społecznego „Klinika”, używając w tym celu kamieni i koktajli Mołotowa. Jeden z kamieni wleciał do pokoju, w którym przebywało 20 osób. Jedna z nich trafiła do szpitala z powodu urazu głowy. Klinika wydała oświadczenie stwierdzając, iż za atakiem stoją najprawdopodobniej te same osoby, które wcześniej uczestniczyły w antyimigranckiej demonstracji.

Wkrótce ukaże się relacja z kontrmanifestacji w Warszawie.

Dyskusja

  • m 6 lat temu

    wideo oddajace atmosfere demonstracji Pegidy w Amsterdamie https://www.youtube.com/watch?v=TRMio80YxoA

  • j 6 lat temu

    Niepowodzeniem zakonczyla sie demnstracja Pegidy w Amsterdamie, z powodu zagrozenia bombowego demonstracja nie mogla sie poruszac. Okolo 70 zwolennikow Pegida zostalo otoczonych podwojnym kordonem bezpieczenstwa przez kilkuset policjantow. Dzien ten byl podwojnym zwyciestem. Poraz kolejny zjednoczone dzialania kibicow Ajax Amsterdam z Antifa pokazaly ze w Amsterdamie nie ma miejsca na rasizm i nienawisc. W akcjach przeciwko Pegida wzielo udzial okolo tysiaca osob.