Turcja: Kurdyjskie Sokoły Wolności dokonały zamachu na stambułskie lotnisko

402x360xKurdish-group-TAK-Istanbul-airport-attack-Dec-2015-ekurd-Screengrab-Reuters-video.jpg.pagespeed.ic.e5d1f3cWVo23 grudnia 2015 bojowa grupa TAK – Kurdyjskie Sokoły Wolności przeprowadziła atak samobójczy na drugie pod względem wielkości lotnisko międzynarodowe Sabiha Gökçen w Istambule. Do wybuchu doszło w miejscu gdzie parkują samoloty. Zranił on dwie osoby z personelu sprzątającego, jedna z nich, 30-letnia sprzątaczka, zmarła w szpitalu.

Atak przeprowadzono w momencie gdy turecka armia prowadzi zbrojną ofensywę przeciwko lewicowej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). W niedzielę wojsko zabiło ok. 200 partyzantów PKK w południowo-wschodniej części prowincji Sirnak i w mieście Diyarbakir. Zaprzeczając zarzutom Turcji, oskarżającej partyzantów o zabijanie cywili, PKK oświadczyło, że Sokoły Wolności są odrębną komórką nad ktorą PKK nie ma kontroli. Same Sokoły dystansują się do PKK, krytykując ją za nadmierny humanitaryzm działań. Grupa działa od 2006 r i specjalizuje się w atakach na obszary turystyczne. W pierwszych trzech miesiącach 2006 roku przeprowadzila osiem ataków bombowych w których zginęły dwie i rannych zostało 47 osób cywilnych.

Poniżej fragmenty z oświadczenia TAK:

„Erdogan i dyktatura AKP prowadzą wojnę mającą na celu zgładzenie ludu Kurdystanu, tworząc w tym celu koalicję z ISIS, zmuszając cywili do opuszczania miast i zamieniając je w opustoszałe. Ludzi zmusza się do migracji i relokuje. Swoim bohaterskim oporem lud kurdyjski udziela wspaniałej odpowiedzi na te faszystowskie ataki.”

„Przeprowadzilismy tę akcję w odpowiedzi na faszystowskie ataki, które zamieniły kurdyjskie miasta w stertę ruin. W jej wyniku poważnie uszkodzonych zostało pięć samolotów, zniszczenia dotknęły także samego lotniska. Specjalne media AKP celowo próbują zatrzeć efekt tej akcji usiłując przekonać świat, że ich przestrzeń powietrzna jest bezpieczna. Jednak atak naszej samobójczej komórki rozpoczyna nowy etap działania. Od teraz faszystowska dyktatura Erdogana-AKP i jej kolaborantów nie mieszcząca się w ramach żadnych moralnych norm wojennych nie będzie mogła już dłużej żyć spokojnie w swoich miastach.”

” Od dziś, my (TAK) nie możemy zagwarantować bezpieczeństwa międzynarodowym firmom lotniczych, które przylatuja do Turcji i zagranicznych turystom, którzy nie są tureckimi obywatelami. TAK będą nadal udzielały koniecznej odpowiedzi na zbrodnicze ataki przeciwko ludności kurdyjskiej, przeprowadzane przez faszystowską dyktaturę Erdogana-AKP.”

http://325.nostate.net/

Dyskusja

  • Boruta 6 lat temu

    Sprzątaczki i turyści? Na kilometr smierdzą prowokacją MIT.

  • @@ 6 lat temu

    nacjonalistow reklamujecie???