„Feniks nie powstał z popiołów” – broszura o aresztowaniach czeskich anarchistów

fenix-export-casak-eng2Przedstawiamy wam broszurę przygotowaną przez czeskich anarchistów, którą przetłumaczyli anarchiści związani z Anarchistycznym Czarnym Krzyżem i skłotem Rozbrat. Jej autorzy rzeczowo rozprawiają się z 7 mitami dotyczącymi policyjnej operacji Fenix (nie mylić z anarchistycznym Projektem Fenix), w wyniku której aresztowano kilku czeskich anarchistów. Operacja była odpowiedzią na akcje bezpośrednie anarchistycznej Sieci Komórek Rewolucyjnych, która podpaliła m.in. kilka wozów policyjnych oraz auta należące do właściciela restauracji, ktory okradł pracowników z pensji.

FENIKS NIE POWSTAŁ Z POPIOŁÓW – POBIERZ

Po falstarcie jakim był tekst który ukazał sie w gazetce „A-tak”, ta broszura to zdecydowanie mądrzejsze podejście do sprawy anarchistycznej walki i państwowych represji w Czechach. Jej autorzy słusznie zwracają uwagę, że jedno jest naturalnym wynikiem drugiego oraz sugerują ze rozgraniczenie na „winnych” i „niewinnych” to narzędzie państwa służące wbijaniu klina miedzy Anarchistów.

Co ważne, między wierszami przypominają o oczywistej oczywistości, która niestety nie zawsze jest oczywista dla osób mylacych anarchizm z pokojowym aktywizmem obywatelskim, że antysystemowa przemoc jest zawsze odpowiedzią na przemoc systemu, a nie odwrotnie.

Nieprawdą jest natomiast pojawiające sie w broszurze twierdzenie jakoby rosyjski ruch anarchistyczny odrzucał walkę zbrojna, bowiem jak wiemy, w ciagu ostatnich lat w Rosji i na Ukrainie działały komórki anarchistyczne, otwarcie deklarujące swoje powiązania z FAI, ELF-ALF i KKO. Jedna z nich przeprowadziła atak na tartak w ramach anarchistycznego projektu feniks. Wadą broszury jest, że choć wspomina ona o działalności sieci komórek rewolucyjnych, to jednocześnie nie daje czytelnikowi możliwości dowiedzenia się, co zrobiła ta grupa. Jest to błąd z perspektywy obowiązku dostarczenia elementarnej informacji o całokształcie sytuacji. Przesadne wydaje się także sięganie po przykłady prowokacji fbi w usa, można to jednak zrozumieć biorąc pod uwagę atmosferę nieufności i podejrzliwości w jakiej obecnie znalazło się środowisko w Czechach.

Ponieważ w domu jednego z zatrzymanych znaleziono materiały wybuchowe, autorzy tekstu nie boją się otwarcie zapytać: czy winnym nie należy się solidarność?

Film Sieci Komórek Rewolucyjnych:

 

Dyskusja

  • X 6 lat temu

    Jeszcze nie czytane przeze mnie. Ale już nie podoba mi się okładka. Jest dziwna. Co najmniej dwuznaczna lub wprost niewłaściwa. Przyjrzyjmy się uważnie – zwróćcie uwagę na szczegóły i kontekst. Chodzi o to, że mityczny ptak Feniks to symbol rewolucyjnego projektu o tej właśnie nazwie. Grafiki z wizerunkiem legendarnego Feniksa były wykorzystywane na plakatach promujących całą akcję. Więc kontekst jest jednoznaczny. Tymczasem na okładce broszury widzimy rysunek: ptaka – feniksa trzymanego na smyczy przez policjanta. Tytuł broszury brzmi: „Feniks nie powstał z popiołów”. Co najmniej niewłaściwe użycie symbolu. Dodatkowo: przecież akcje SRB były prowadzone właśnie w ramach tego projektu! Zatem jeżeli autorzy chcieli odwołać się do tego symbolu (a nie np. po prostu narysować kraty, więzienia kajdany i tym podobne) to mogli np.przedstawić feniksa skutego albo atakowanego przez policjantów itd. Lub w innej sytuacji – do rozwiązania przez grafików. Tymczasem mamy to co mamy i są wątpliwości „co autor miał na myśli”. I są to wątpliwości nie bezpodstawne biorąc pod uwagę reakcję czeskiego środowiska tzw. „anarchistycznego” na pojawienie się SRB, koncepcję rewolucyjnej przemocy i kwestię wsparcia dla więzionych bojowników

  • Red. 6 lat temu

    Nie jest to złośliwość ze strony autorów broszury. Jest to natomiast nieprzypadkowe zapewne działanie policji która celowo nazwała swoje represje operacją feniks. I to do tego odnosi się okładka. Masz rację, że to zaciemnia rewolucyjny charakter anarchistycznego Projektu Feniks. Staramy się podkreślać, że są to dwa przeciwstawne projekty, aby czytelnicy nie ulegli mylnemu wrażeniu,