Film: „Projekt Feniks” – Nieformalna Federacja Anarchistyczna (FAI) – wersja PL

Polskojęzyczna wersja filmu dokumentującego pierwszą falę Projektu Feniks – międzynarodowego projektu sabotażu i ataku na który złożyło się kilkanaście uderzeń przeprowadzonych w różnych krajach.

Film dedykowany Alfredo Cospito i Nicola Gai, członkom Komórki Olga/ Nieformalnej Federacji Anarchistycznej (FAI), którzy zadeklarowali odpowiedzialność za postrzelenie Roberto Adinolfiego, szefa włoskiej firmy nuklearnej Ansaldo Nucleare, powiązanej z koncernem zbrojenionym Finmeccanica.

„Projekt Feniks to wciąż tętniąca życiem mapa, prowadząca część towarzyszy ku Atlantydzie teorii zbiegającej się z praktyką. Ku nieznanemu i zaginionemu kontynentowi istniejącemu poza granicami strefy stojących w ogniu miast. Atlantydzie kreowanej dzięki akcji, dialogowi i ideom, organizowanej nieformalnie w oparciu o anarchistyczne pryncypia ciągłego i autonomicznego ataku, rewolucyjnej solidarności oraz internacjonalizmu. Feniks to seria ataków dokonanych przez różne grupy akcji bezpośredniej na całym świecie, dzięki którym anarchistom udało się przerwać izolację, a także odpowiedzieć ciosem społecznemu więzieniu techno-przemysłowego systemu.”

O podżeganie do tej serii ataków oskarżono uwięzionych członków Konspiracyjnych Komórek Ognia (KKO), jak również Spirosa Mandilasa i Andreasa Tsavdaridisa, którzy zostali aresztowani i oskarżeni o przeprowadzenie 4 aktu Feniksa. Chodzi tu o wysłanie wybuchowej paczki dla byłego szefa sił antyterrorystycznych, Dimitrisa Horianopoulosa. Z kolei o 6 akt Projektu oskarżono Christosa Rodopoulosa, zarzucając mu odpowiedzialność za przesłanie podobnej paczki Dimitrisowi Mokkasowi, prokuratorowi oskarżającemu członków KKO.

W 2015 roku Projekt Feniks został wznowiony dzięki kolejnym atakom przeprowadzonym w Chile, Czechach i Grecji. Towarzysze z Czech zainicjowali na swoim terytorium kampanię „Zniszczmy represję”. Historia Feniksa jeszcze się nie zakończyła…

Patrz także Znak Życiapolskojęzyczna broszura na temat Projektu Feniks

 

 

 

 

Dyskusja