Grecja: Krewni uwięzionych bojowników KKO nadal za kratami

brisbane3-1024x614Zgodnie z najnowszymi informacjami (czerwiec 2015), Evi Statiri – partnerka anarchistycznego więźnia Gerasimosa Tsakalosa – trzykrotnie spotkała się już z odmową zwolnienia warunkowego z aresztu ze strony sędziego apelacyjnego Eftichisa Nikopoulosa. To ten sam sędzia, który również parokrotnie odrzucił wnioski o przepustkę edukacyjną, składane przez anarchistycznego więźnia Nikosa Romanosa.

Evi Statiri jest przetrzymywana w areszcie prewencyjnym, ponieważ jest związana z towarzyszem Gerasimosem Tsakalosem, członkiem anarchistycznej grupy partyzantki miejskiej Konspiracyjne Komórki Ognia. W najbliższych dniach sąd będzie rozpatrywał jej kolejny z rzędu wniosek o zwolnienie.

W tym samym czasie, sąd pod przewodnictwem Isidory Pogi, odrzucił wniosek Ateny Tsakalou, matki braci Tsakalos, o cofnięcie restrykcyjnych warunków, które zakazują jej opuszczania Wyspy Salamis. Tym samym, Atena Tsakalos nie tylko nie może odwiedzić swoich synów przetrzymywanych w więzieniu Koridallos, ale również nie może poddać się potrzebnym jej badaniom lekarskim. Atena jest chora, a na Salaminie nie ma odpowiedniego szpitala w którym mogłaby się leczyć.

Na przełomie lutego i marca 2015 członkowie Konspiracyjnych Komórek Ognia prowadzili strajk głodowy, domagając się w ten sposób uwolnienia obu kobiet. Zakończyli go jednak gdy grecki parlament złagodził ustawodawstwo karne, znosząc restrykcyjne warunki przyznawania zwolnienia warunkowego. Nie bez znaczenia był również emocjonalny apel samej Evy Statiri, aby przerwać głodówkę nim dojdzie do czyjejś śmierci.

 

Dyskusja