Egipt: Czarny Blok znów uderza, pomimo ciężkich represji

egypt4Po długim okresie pozornej nieaktywności, egipski anarchistyczny Czarny Blok eksplodował na nowo serią podpaleń i akcji ulicznych wymierzonych w policyjne, korporacyjne i reżimowe obiekty.

Po raz pierwszy egipski Czarny Blok dał o sobie znać w styczniu 2013 roku serią podpaleń i starć ulicznych z gliniarzami i SCAF (egipska armia) podczas walk przeciw islamskiemu reżimowi Musiego Muhammeda. (Więcej na ten temat przeczytasz tutaj)

Zajadły atak przeciw grupie rozpoczął się w lutym 2013, doprowadzając do wielu aresztowań oraz wyłączenia i usunięcia wszystkich powiązanych z nim stron internetowych. Aresztowania trwały również pod reżimem generała Al-Sisi, w ramach represji wobec szeroko pojętego ruchu lewicowego w Egipcie. Większość przypuszczała że egipiski Czarny Blok został zmiażdżony wraz ze wszystkimi jego członkami, którzy mieli zostać zabici albo aresztowani przez reżim, lub zmuszeni do ukrycia się.

Teoria ta okazała się fałszywa, gdy w maju 2015 roku na facebooku pojawiła się nowa strona greckiego Czarnego Bloku (strona została usunięta). Po krótkim czasie grupa zaczęła zamieszczać deklaracje odpowiedzialności za akcje bezpośrednie, zaczynając akcją z 23 maja, kiedy to zniszczyli kilka kamer przemysłowych. 29 maja grupa wzięła odpowiedzialność za 4 kolejne ataki w Kairze – podpalenie dwóch sklepów vodafone, zbudowanie płonącej barykady przed sądem, oraz za starcia i obrzucenie mołotowami sił bezpieczeństwa.

Na początku czerwca, reżim Al-Sisiego ogłosił aresztowanie „lidera” Czarnego Bloku, Mohameda Am-Masriego. Mohamed został skazany zaocznie 4 lutego 2015 roku na 25 lat więzienia za swoje zaangażowanie w pierwszą falę działań Czarnego Bloku.

Pomimo aresztowania ich rzekomego „lidera”, Czarny Blok uderzył również w czerwcu 2015. Najnowsze ataki obejmują: 14 czerwca – podłożenie ognia na torach, co wymusiło zatrzymanie pociągu, który jechał z Górnego Egiptu do Kairu, oraz 16 czerwca – podpalenie budynku rządowego w Kairze, w proteście przeciw torturowaniu więźniów.

Solidarność z towarzyszami z Czarnego Bloku w Egipcie i ich dzielną walką z militarnym reżimem!

Precz ze SCAF i reżimem Al-Sisiego, niech żyje Czarny Blok!

egypt

egypt5

insurrectionnewsworldwide.blogspot.com.au

Dyskusja