Grecja: Spiros Mandilas wciąż prowadzi strajk głodowy o swoje uwolnienie

macerfde34524 kwietnia, minął 42 dzień strajku głodowego towarzysza Spirosa Mandilasa, oskarżonego o udział w partyzanckim Projekcie Feniks, a konkretnie w jego  akcie 4, kiedy to Komando Mauricio Morales/FAI wysłało wybuchowa paczkę do szefa jednostki antyterrorystycznej, Dimitrisa Horianopoulosa, odpowiedzialnego za aresztowania członków Konspiracyjnych Komórek Ognia. Odpowiedzialność za ten atak wziął po swoim aresztowaniu towarzysz Spirosa, anarcho-nihilista Andreas Tsavdaridis.

Spiros zostal wmieszany w tę sprawę, jako aktywny działacz radykalnego skłotu Nadir, organizujący tam spotkania solidarnościowe z Konspiracyjnymi Komórkami Ognia oraz wydający publikacje Bonanno.

W styczniu tego roku władze wypuściły Spirosa na wolność, pozwalając mu odpowiadać z wolnej stopy, jednak 10 marca uwięziły go ponownie, ponieważ nie zapłacił on 5000 euro kaucji, zasądzonej mu tydzień wcześniej w innym procesie.

Chodzi tu prawdopodobnie o toczący się wciąż proces którego przedmiotem jest wewnętrzny konflikt, jaki wybuchł między anarchistycznymi skłotami w Salonikach.  W jego trakcie między poróżnionymi anarchistami dochodziło do starć ulicznych, nalotów, okradania i obrzucania squatów koktajlami mołotowa. Objętych tą sprawą jest 41 osób.

Na sali sądowej Spiros skłócił się ze swoimi dawnymi towarzyszami. Ze względu na to, że jego adwokat, tego samego dnia bronił go w sprawie o Projektu Feniks, Spiros zażądał od sądu wyznaczenia innego terminu rozprawy dotyczącej wewnątrzśrodowiskowego konfliktu. Jednocześnie Spiros poprosił wszystkich anarchistów wezwanych w tym drugim procesie, (w tym swoich towarzyszy z Nadiru) by nie stawili się tego dnia na rozprawie, pomagając tym samym wymusić na sędziach odroczenie procesu. Gdy pozostali oskarżeni i świadkowie anarchiści zignorowali jego apel, Spiros odciął się od nich i nie wyraził zgody, by wpłacili za niego wspomniana kaucję 5000 euro. Zamiast tego podjął strajk głodowy domagając się swojego uwolnienia.

Ostatnia informacja o stanie zdrowia towarzysza pochodzi z 21 dnia jego strajku i donosi, że stracił on 10kg wagi. W przypadku pojawienia się nowych wieści, będziemy niezwłocznie o tym informować.

 

Dyskusja

  • Rumun 6 lat temu

    Anarchiści, nihiliści, indywidualiści… chyba aż za bardzo. „Walki między radykalnie anarchistycznymi, zwaśnionymi skłotami”? Ludzie, toć to paranoja!