Film: „Wokół przemocy…” – o kolonializmie i Afryce na podstawie Frantza Fanona

concerning-violence-1

Lauryn Hill użyczyła swojego głosu w nowym filmie dokumentalnym zatytułowanym „Concerning Violence: Nine Scenes From the Anti-Imperialism Self-Defense” (luźno tłumacząc: „Wokół przemocy: Dziewięć obrazów z historii Antyimperialistycznej Samoobrony”). Film opowiada o ważnych momentach z historii ruchów narodowo-wyzwoleńczych, jakie w latach ’60 i ’70 walczyły z jarzmem kolonializmu na terenie kilku krajów afrykańskich. Jest to najnowszy projekt szwedzkiego dokumentalisty Görana Olsson, który nakręcił także słynny dokument „Czarna Siła” o walce Partii Czarnych Panter w USA (Jego polską wersję obejrzysz TU)

„Wokół przemocy…” miał swoją premierę na festiwalu Sundance 2014, a za inspiracje do jego powstania posłuzyła słynna antykolonialna książka Frantza Fanona zatytułowana „Wyklęty lud ziemi”. Sam film zaczerpnął swoją nazwę od tytułu jej pierwszego rozdziału. Reżyser ponownie sięgnął do jej treści, na nowo wykorzystując analizy rewolucyjnego filozofa z Martyniki, jako ramy dla rozpoznania i wskazania sposobu w jaki na terenie Afryki funkcjonuje dzisiejszy neokolonializm.

W trwającym 85 minut „Wokół przemocy…” po raz pierwszy wykorzystano odkryte niedawno 16mm taśmy, na których szwedzcy dokumentaliści uchwycili wiele cennych kadrów, przedstawiających działania afrykańskich ruchów dekolonizacyjnych, nakręcone na przestrzeni przeszło 20 lat. Całość opatrzono cytatami z opus magnum Fanona, ujawniającymi długofalowe oddziaływanie kolonialnej przemocy i imperializmu. W filmowych archiwach odkryto m.in. wywiady z Thomasem Sankara, Amílcar Cabral czy Robertem Mugabe z Mozambijskiego Frontu Wyzwolenia (FRELIMO) oraz Ludowego Ruchu na rzecz Wyzwolenia Angoli (MPLA).

Premiera filmu to Grudzień 2014.
Poniżej trailer:

Dyskusja