Grecja: Savvas Xiros (17N) bez aresztu domowego

1474A7D9374F8EF2887F355B5D5D1E17Sąd apelacyjny w Pireusie odrzucił niedawny wniosek skazanego członka organizacji „17 Listopada” Savvasa Xirosa o areszt domowy. Wskazaniem do takiej formy odbywania kary jest fatalny stan jego zdrowia.

Raport medyczny potwierdza, że Xiros cierpi na stwardnienie rozsiane, jednakże lekarze nie określili formy leczenia. Jego „stopień niepełnosprawności” oszacowano na 93%.

Xiros niemal całkowicie stracił wzrok, a także wymaga specjalnych zastrzyków na stwardnienie rozsiane, które nie są dostępne w zakładach penitencjarnych. Ponadto, wiele innych nakładających się problemów zdrowotnych powoduje zagrożenie dla jego życia.

Spyros Fytrakis, adwokat Xirosa, skomentował decyzję mówiąc, że ani sądy, ani prokuratura nie przedstawiły wyjaśnienia swojej decyzji, a Europejski Sąd Praw Człowieka uznał Grecję winną torturowania Xirosa poprzez niezapewnienie mu niezbędnej opieki medycznej.

Zasugerował również, że decyzja sądu jest wynikiem politycznej interwencji ministra porządku publicznego, dokonanej w kontekście nowych środków zaostrzających warunki przetrzymywania uwięzionych bojowników.

W grudniu 2012 roku, sąd apelacyjny odrzucił wniosek o warunkowe zwolnienie Savvasa z przyczyn zdrowotnych.

Przeczytaj również:

Policja utrudnia leczenie uwięzionego rewolucjonisty Savvasa Xirosa

Dyskusja