Turcja: Strajk głodowy 4000 więźniów z PKK i PAJK w solidarności z Kobane

pkk_partiya_karkeren_kurdistan_by_ariarzen-d6rfio9Około 4000 więźniów należących do PKK (Kurdyjskiej Partii Pracy) oraz PAJK (Kurdyjska Partia Wyzwolenia Kobiet) przetrzymywanych w 92 tureckich więzieniach rozpoczęło strajk głodowy w proteście przeciwko współpracy tureckiego rządu (AKP) z oddziałami ISIS w czasie gdy członkowie tej ostatniej organizacji atakują kurdyjskie miasto Kobane leżące w Zachodnim Kurdystanie. Rejon ten nazywa się Rojava.

Głodówka została zainicjowana 9 października i rozpoczęły ją więźniarki z PAJK przetrzymywane w Gebze. Do 15 października dołączyły do nich tysiące osadzonych z innych więzień. Deniz Kaya wystosował oświadczenie w imieniu strajkujących w którym m.in. napisano:

„Jako więźniowie PAJK i PKK, deklarujemy naszą solidarność z bojownikami YPG i YPJ, a także ogłaszamy rozpoczęcie strajku głodowego. Chcemy w ten sposób potępić kolaborację między ISIS a polityką AKP, która pozostaje wroga wobec powstania wznieconego przez nasz lud. Będziemy kontynuować naszą akcję tak długo jak długo groźba ludobójstwa będzie wisiala nad Kobane, jak długo będzie trwała współpraca AKP-ISIS i dopóki rząd AKP nie otworzy korytarza z pomocą dla Rojavy. Jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione, zaostrzymy działania.”

Kaya podkreślił bohaterską naturę oporu YPG/YPJ w Kobane, dodając, że rewolucja w Rojavie i jego sercu czyli Kobane oferuje alternatywny model dla Środkowego Wschodu, jednak kapitalistyczne państwa liczą na jej zdławienie, gdyż nie dopuszczają żadnej alternatywy.

http://325.nostate.net/

http://en.firatajans.com/

Dyskusja