Grecja: Starcia z policją naznaczyły rocznicę zabójstwa Pavlosa Fyssasa (video)

articleGal_6033_5055.w_hrCo najmniej 10,000 osób zebrało się w czwartek na terenie pireuskiej dzielnicy Keratsini, by uczcić pamięć Pavlosa Fyssasa, 34-letniego muzyka i antyfaszysty zamordowanego przez członka Złotego Świtu. W miejscu jego śmierci odsłonięto pomnik, pod którym następnie złożono kwiaty i wieńce.

Pokojowy marsz przerodził się z czasem w regularne starcia z policją, która usiłowała okrążyć blok anarchistyczny. Tłum odpowiedział kamieniami i koktajlami Mołotowa, wznosząc barykady z płonących kontenerów na śmieci. Grupa demonstrantów pozbawiła szyb jeden z autobusów miejskich, próbując zapalić jego wnętrze. Zaatakowano także sklepy, bank, operatora telefonii komórkowej oraz biuro obsługi ludności (KEP). Prewencja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych.

Zatrzymano 73 osoby, a 64 trafiły do aresztu. Przed komendą policji zebrało się około 300 osób, domagając się uwolnienia demonstrantów.

Podobne starcia miały miejsce w Patras, Mitylenie i Salonikach. Antyfaszystowskie demonstracje zaplanowano na cały weekend w Grecji i poza nią. Grupy antyfaszystowskie w wielu miastach Europy (Paryż, Madryt, Barcelona, Londyn, Belfast, Dublin, Sztokholm, Kopenhaga itd.) również zorganizowały symboliczne protesty.

Dyskusja