Grecja: Anarchista Nikos Maziotis postrzelony i aresztowany w Atenach

article2519.w_l

16 lipca 2014, anarchistyczny bojownik Nikos Maziotis, ukrywający się przed greckimi władzami od ponad dwóch lat, został ciężko ranny i aresztowany w wyniku strzelaniny z udziałem policji, do której doszło w ateńskiej dzielnicy Monastiraki.

Ranny Maziotis trafił do silnie strzeżonego szpitala Evangelismos, gdzie przeszedł operację barku. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, a w szpitalu pozostanie przez okres co najmniej dwóch tygodni. Lekarze twierdzą, iż będzie potrzebować jeszcze dwóch operacji, w tym jednej neurochirurgicznej.

Wieczorem, przed szpitalem zjawiła się grupa kilkudziesięciu anarchistów, skandujących hasła i trzymających transparenty w solidarności z pochwyconym towarzyszem. Obecne na miejscu oddziały prewencji zagrodziły demonstrującym drogę do budynku.

Okoliczności zdarzenia nie są jasne, choć liczne fakty wskazują, że ujęcie Maziotisa było wynikiem przypadku. Antyterroryści mieli otrzymać cynk od jednego z tajniaków, informującego o podejrzanej osobie przemieszczającej się wzdłuż ulicy Ermou. Gdy usiłowano dokonać identyfikacji, podejrzany rzekomo otworzył ogień. Po trwającym blisko pół godziny pościgu, a także wymianie ognia, Maziotis został zapędzony w kozi róg i postrzelony.

Tamtejsza policja rozpoczęła szeroko zakrojone poszukiwania kryjówek i potencjalnych „wspólników”. Priorytetem dla władz jest teraz ujęcie Poli Roupy oraz „sześciu, czy siedmiu innych osób”. Antyterroryści przeprowadzili liczne rewizje w ateńskich dzielnicach Halandri, Kolonos, Patisa, Kypseli, Marathon i Grammatiko. Natomiast w czwartek rano wkroczyli do Exarchii, przeprowadzając rewizję w mieszkaniu należącym do anarchistów.

Maziotis otrzymał zwolnienie warunkowe w 2011 roku (po 18 miesiącach odsiadki), wraz ze swoją partnerką Polą Roupą. Od czerwca 2012 byli zbiegami. Parę skazano zaocznie w zeszłym roku na 25 lat pozbawienia wolności za udział w Walce Rewolucyjnej, aktywnej w latach 2003-2009.  Żaden z kilkudziesięciu ataków grupy nie spowodował ofiar w ludziach.

W styczniu tego roku, greckie władze przeznaczyły 1 mln euro na nagrodę za wskazówki mogące prowadzić do aresztowania zbiegów. Pola Roupa nadal pozostaje na wolności.

Poniżej filmy z pościgu za Maziotisem:


Dyskusja

  • Sid'ka 7 lat temu

    Fajnie by było rozumieć o czym mówią w filmikach (nie odbierajcie tego jako pretensji)