Grecja: Zapadły wyroki w procesie Walki Rewolucyjnej

rage3 kwietnia 2013 roku zapadły wyroki w sprawie przeciwko greckiej organizacji zbrojnej Walka Rewolucyjna. Oskarżeni, którzy nie przyznali się do udziału w organizacji – Maria Beraha, Sarantos Nikitopoulos i Kostas Katsenos – zostali oczyszczeni z wszelkich zarzutów (na podstawie domniemania niewinności).

Vaggelis Stathopoulos i Christoforos Kortesis, również odrzucający swoje powiązania z WR, otrzymali wyroki odpowiednio 8 i 7 lat pozbawienia wolności (wyrok przeciwko Vaggelisowi zredukowano do 7 lat i 6 miesięcy).

W przypadku zdeklarowanych członków Walki Rewolucyjnej sytuacja wygląda znacznie gorzej. Nikosa Maziotisa, Polę Roupę i Kostasa Gournasa zwolniono z zarzutu „kierowania organizacją terrorystyczną”, jednakże uznano ich za „osoby bezpośrednio powiązane” z działaniami organizacji (bez cienia dowodu wiążącego konkretną osobę z konkretnym czynem).

Reasumując, Nikos Maziotis otrzymał wyrok 86 lat pozbawienia wolności, który ostatecznie zredukowano do 50 lat. Polę Roupę i Kostasa Gournasa skazano na 87 lat, redukując karę do 50 lat i 6 miesięcy. W Grecji obowiązuje sumowanie wyroków – maksymalny wyrok dla pojedynczego zarzutu wynosił 25 lat.

Cała piątka została pozbawiona praw politycznych na okres; 5 lat w wypadku zdeklarowanych członków WR i 3 lat dla pozostałej dwójki. Decyzją sądu, skazanym nie przysługuje prawo do apelacji.

Przypominamy, że Nikos Maziotis i Pola Roupa są zbiegami – przebywają na wolności w wyniku naruszenia postanowień zwolnienia warunkowego. Natomiast Kostas Gournas, Vaggelis Stathopoulos i Christoforos Kortesis zaraz po ogłoszeniu wyroku trafili do więzienia. Ostatnie chwile procesu naznaczyły bojowe okrzyki publiczności i wzniesione pięści trójki anarchistycznych bojowników.

Solidarność ze wszystkimi więzionymi lub prześladowanymi anarchistami. Niech żyje Walka Rewolucyjna!

contrainfo.espiv.net

Dyskusja

  • @ 8 lat temu

    50 lat w procesie poszlakowym! Ogień solidarności będzie dla was płonął, towarzysze

  • Kiryłow 8 lat temu

    równie dobrze mógłby dostać 1881 lat ciężkich robót w mc Donaldzie lub ośmiokrotne dożywocie zamknięty w pudełku po zapałkach , wszak wszem i wobec wiadomo ,że państwo greckie rozpadnie się w przciągu paru lat?………………………………..

  • Redakcja2 8 lat temu

    Taki jest również cel insurekcjonistów – pomóc w rozpadzie wielkiej centralistycznej strukturze UE, a robią to poprzez sabotowanie greckiej gospodarki swoimi atakami. Inwestorzy boją się wkładać kapitał do kraju gdzie wybuchają bomby i płoną banki.