Przegląd anarchistycznych ataków (maj 2014)

Poniżej znajdziecie listę wybranych ataków insurekcyjnych na świecie, które miały miejsce w maju 2014, ale z różnych powodów nie zostały one przez nas szczegółowo opisane.

28 maja 2014 – Volos, Grecja – Bankomat należący do Pireus Banku zostaje zniszczony w solidarności z anarchistą Babisem Tsillanidisem, sądzonym za rabunek przeciwko szpitalowi AHEPA.

6099025215_6eca1a0082_z

28 maja 2014 – Saloniki, Grecja – Nieznani sprawcy podpalają samochód firmy ochroniarskiej. Jest to gest solidarności z więźniami, którzy opierają się nowemu reżimowi więziennemu. „Firmy świadczące usługi związane z ochroną osób i mienia są głównym beneficjentem nowych przepisów. To one przejmą m. innymi część obowiązków służby więziennej i zapewnią monitoring .”

23 maja 2014 – Nawarra, Hiszpania – W ramach międzynarodowych dni solidarności z anarchistycznymi więźniami, komórka o nazwie „10,100,1000” obrzuca farbą konsulat Włoch zlokalizowany w Iruna/Pampeluna (obok komendy głównej policji).

22 maja 2014 – Milan, Włochy – Przy wejściu do Wydziału Nauk Biomolekularnych i Farmakologi Uniwersytetu w Mediolanie pojawiły się hasła przeciwko wiwisekcji. Budynek obrzucono także czerwoną farbą. Podobny los spotkał położony nieopodal wydział Biotechnologii Medycznej, gdzie przy wejściu rozbito słoik z cuchnącą substancją, a także uszkodzono okna na pierwszym piętrze.

12432

20 maja 2014 – Bolonia, Włochy – Lokalne media informują o sabotażu kolei szybkobieżnej; nieznani sprawy wycięli miedziane kable i światłowody oraz podpalili dwa kokpity sterownicze. W okolicy pozostawiono graffiti z hasłem „NO TAV”. Według prasy, sabotaż spowodował 30 min opóźnienia ponad 40 pociągów lokalnych i kilku ogólnokrajowych.

20 maja 2014 – Santiago, Chile – Grupa zamaskowanych osób wszczęła zamieszki na terenie kampusu USACH ku pamięci Mauricio Moralesa oraz innych poległych towarzyszy.
„…Wierzymy, że konieczne jest generowanie przestrzeni, gdzie pamięć i działanie łączą się w jedno, gdzie pamiętamy o tych, którzy postawili na szali wszystko na drodze do rozwoju jakościowego i jesteśmy zdolni podnieść stawkę w walce, która już osiągnęła punkt bez powrotu…” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez uczestników starć.

chile-riot

19 maja 2014 – Paryż, Francja – 453 rowery Velib, 5 samochodów i 3 ciężarówki miejskie tracą powietrze w oponach.

„…Rankiem 18 maja, policja aresztowała dziesięć osób w związku z dewastacją rowerów Velib w dniu 7 maja 2014. To napełnia nas jeszcze większą wściekłością i popycha do działania…”

„…Firma JCDecaux obecna jest w całej Francji. Nadzoruje system wypożyczalni rowerowych, wynajmuje billboardy oraz zajmuje się małą architekturą (np. wiaty przystankowe). Tak więc, każdy z was może zadać jej szkody…”.

18 maja 2014 – Vergeze, Francja – Kilka pojazdów zaparkowanych przed areną walk byków pada ofiarą pro-zwierzęcego protestu. Na karoseriach pojawiają się napisy „Basta!”, uszkodzone zostają szyby.

18 maja 2014 – Vendee, Francja – Pożar wybucha w magazynie ze sprzętem firmy France-Turbot, specjalizującej się w hodowli i inkubacji ryb.

17 maja 2014 – Moskwa, Rosja – Przyczepa służąca do przewozu koni, będąca własnością centrum jeździeckiego Specjalistycznej Szkoły Sportowej Rezerwy Olimpijskiej, staje w płomieniach. Do ataku przyznaje się ALF. Akcja miała miejsce w dniu rozpoczęcia zawodów jeździeckich.

13 maja 2014 – Montreuil, Francja – Niezidentyfikowani sprawcy podkładają ogień pod samochodami firm ochroniarskich SPIE i ONET. Jest to wyraz sprzeciwu wobec kontroli społecznej, kamer i strażników. Akcja zostaje poświęcona towarzyszom więzionym we Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem Adriano i Ganlucy, Alfredi i Nicoli.

11 maja 2014 – Szwecja – Grupa Ratunkowa / ALF uwalnia 104 kury z klatkowej fermy drobiu, wydając obszerny komunikat.

8 maja 2014 – Santiago, Chile – W trakcie jednego z ulicznych protestów, grupa zamaskowanych osób wszczyna zamieszki, obrzucając policję koktajlami Mołotowa oraz podpalając luksusowy samochód.
„…Ani kroku wstecz w stosunku do naszych wrogów i zastanego porządku. Nie chcemy jego obalenia, ale całkowitego zniszczenia wraz z fundamentami cywilizacji. Atakujemy koncepcję obywatela, którą starają się nam narzucić i nie domagamy się żadnej przyszłości wewnątrz tego wielkiego burdelu. Deklarujemy się wrogami policji, potentatów, miast i każdej cywilizowanej osoby, wspierającej lub broniącej duszącą nas rzeczywistość” – czytamy w komunikacie. Atak poświęcono anarchistycznym więźniom z całego świata. Więcej zdjęć tutaj

7 maja 2014 – Chartres de Bretagne, Francja – Pożar strawił budynek wykorzystywany przez miejskie służby komunalne. Ogień wybuchł tuż po północy. Mimo interwencji straży pożarnej, ogień całkowicie strawił wnętrze oraz zakupiony 2 lata temu ciągnik i rozkładaną scenę. Policja podejrzewa podpalenie.

7 maja 2014 – Paryż, Francja – Zamaskowany napastnik dokonał sabotażu 80 rowerów Velib, trzech samochodów i ciężarówki przecinając we wszystkich opony.
„…Chciałem zablokować tryby takich gównianych korporacji jak JCDecaux, które publicznie wychwalają zaprzężenie więźniów do pracy. Pierdolić JCDecaux i władze miejskie”.

5 maja 2014 – Volos, Grecja – Bankomat należący do Narodowego Banku Grecji pada ofiarą podpalaczy. „W ten sposób chcemy pozdrowić więźniów, którzy buntują się przeciwko powołaniu nowych więzień o zaostrzonym rygorze. Stoimy u boku każdego, kto stawia opór współczesnemu barbarzyństwu”.

3 maja 2014 – Saloniki, Grecja – Biura wyborcze KKE (Komunistyczna Partia Grecji) na ulicy Sokratesa zostają obrzucone koktajlami Mołotowa.

„…Nalegają byśmy na nich głosowali. Dla nas głosowanie oznacza podporządkowanie. Zamiast tego proponujemy wstrzymanie się od głosu i wychodzenie na ulice każdego dnia, każdej nocy…”

„…Wierzą w państwo robotnicze kontrolowane przez nich samych, które rzekomo wyeliminuje eksploatację człowieka przez człowieka. Gdy nie są w stanie kontrolować danego protestu, demonstracji, wzywają swoje bojówki, by interweniować i powstrzymać rozwój sytuacji…” Pełny komunikat dostępny tutaj.

Maj 2014 – Basel, Szwajcaria – ALF niszczy 4 wieżyczki myśliwskie, atakuje farbą budynek klubu myśliwskiego oraz ogród zoologiczny. Ataki miały miejsce w kwietniu 2014, jednak dopiero teraz ukazała się informacja.

Maj 2014 – Niemcy – Komórka ALF Hannover dokonuje szeregu akcji przeciwko myśliwym. Spalonych zostaje siedem wieżyczek w pobliżu miasta Solingen i Neunkirchen. Straty wyniosły kilka tysięcy euro. Obrzucono także czerwoną farbą sklep myśliwski Frankonia w Hanowerze.

Maj 2014 – Veria, Grecja – W okresie bezpośrednio poprzedzającym wybory samorządowe, Antyfaszystowski Patrol dwukrotnie dewastuje samochód należący do Stefanosa Vafeidisa (kandydat Złotego Świtu na radnego w mieście Imathia, północna Grecja).

Maj 2014 – Hong Kong – Autonomiczna Komórka na rzecz Rewolucyjnej Walki Klasowej/ Nieformalna Federacja Anarchistyczna/Międzynarodowy Front Rewolucyjny, ogłasza powołanie do życia swojej formacji, zapowiadając przyszłe ataki.

Maj 2014 – Lancaster, Anglia – Niezidentyfikowani sprawcy dokonali uszkodzenia maszyn budowlanych na placu budowy obwodnicy M6 (rejon rzeki River Lune), powodując straty sięgające tysięcy funtów. Pocięto węże hydrauliczne koperek i wywrotek, zniszczono opony, wsypano piasek do zbiorników paliwa. Według policji uszkodzeniu uległo przynajmniej 8 pojazdów.

Dyskusja

 • xxx 6 lat temu

  hej. Basel jest w szwajcarii a nowa komórka została powołana w Hong Kongu (oni nie czują się częścią chin)

 • Redakcja 6 lat temu

  Poprawione. Dzięki za czujność.

 • thetruth 6 lat temu

  piekny widok ten plonacy jeep chcialbym cois takiego zobaczyc przed swoim domem

  • ośmiornica 6 lat temu

   @thetruth, chciałbym zobaczyć Twoją minę, kiedy płonąłby Twój golf czy inny civic.

  • s 6 lat temu

   I nie zobaczysz tego przed swoim domem właśnie dlatego, bo ludzie nie chcą działać tylko oglądać. Gdy nie ma kto działać, to i nie ma co oglądać.