Ukazał się nowy numer anarchistycznego pisma „Inny Świat”
Z małym poślizgiem, ale w końcu jest! Nowy numer pisma anarchistycznego „Inny Świat” – jak zwykle z konkretną zawartością oscylującą wokół wolnościowych klimatów. W piśmie tym razem znajdziecie dwa „bloki tematyczne”.
Pierwszy z nich nazwać można „rocznicowym”. Rok 2014 to rok 20 rocznicy wybuchu powstania Zapatystów w meksykańskim stanie Chiapsa (tematowi temu poświęcamy jeden tekst, ukazujący pozytywne aspekty autonomii, wprowadzanej w życie przez partyzantów z meksykańskiej dżungli) oraz 200 rocznicy urodzin jednego z ojców założycieli światowego anarchizmu, Michaiła Bakunina. Temu odwiecznemu burzycielowi i buntownikowi poświęciliśmy dwa większe teksty, traktujące nie tyle o życiu, co bardziej ideach batki Michaiła.
Drugim tematem, któremu na łamach pisma oddaliśmy większa ilość stronic, jest anarchistyczna kinematografia. Poza wywiadem z twórcą bloga Radykalny Kinematograf, znalazły się w nim również trzy teksty poświecone zarówno historycznemu, jak i współczesnemu spojrzeniu na film i jego twórców, w anarchistycznej perspektywie. Oprócz powyższych tematów w piśmie poczytać można również o: najdłuższym proteście społecznym w Polsce, czyli walce rolników z Żurawlowa z korporacją Chevron, nacjonalistach – jako pożytecznych idiotach kapitalizmu, egipskiej rewolucji widzianej oczyma polskiego aktywisty, afrykańskiej rzeczywistość roku 2013 czy prostych poradach nt. przetrwania pracownika biurowego… Ale to jeszcze nie wszystko!
Są również dwa interesujące wywiady: pierwszy z polską artystką, która w swej twórczości propaguje otwarcie anarchizm, a drugi z rosyjskim działaczem lewicowym i historykiem nt. ważności pamięci i historii w ruchach lewicowych i anarchistycznych, wyjątkowości rosyjskiego socjalizmu, współczesnych ruchach antyautorytarnych i sytuacji społeczno-politycznej w Rosji. Nie zabrakło też materiałów historycznych (o nieznanym zamachowcu B. Rozenblumie i heretyku K. Łyszczyńskim) oraz recenzji książkowych czy kolejnej opowiastki Powsinogi…
Jednak to jeszcze nie wszystko!!! Jako spóźniony prezent urodzinowy (przypominamy, iż w 2013 roku stuknęło „Innemu Światowi” 20 lat!) gratisowo do pisma dokładamy płytę DVD z dwoma filami dokumentalnymi:
Pierwszy z nich to „Noise and Resistance” – podróż po współczesnej Europie mająca na celu ukazanie politycznie zaangażowanego ruchu hardcore/punk. W filmie można zobaczyć zarówno rosyjskich antyfaszystów, jak i holenderskich lewaków, feministki ze Skandynawii czy skłotersów ze słonecznej Hiszpanii.
Drugim filmem jest „Iwan. Ku pamięci naszego przyjaciela” – nostalgiczna opowieść o Iwanie Chutorskim, moskiewskim antyfaszyście zastrzelonym przez neonazistów w 2009 roku. W filmie możemy zobaczyć szereg wypowiedzi członków rodziny, przyjaciół, kolegów, działaczy antyfaszystowskich czy muzyków kapel punk rockowych. Do tego wiele fragmentów koncertów na których bawił się czy „pracował” Iwan. Film ten jest swoistym hołdem złożonym tej ważnej dla rosyjskiego antyfaszyzmu postaci. Nie zapomnimy! Nie wybaczymy!
Szczegółowy spis treści:
Słowem wstępu…
W. Wytrych – O rumieńcu wstydu na liczku liberalnego Judaszka
Raczek – Na barykadzie w Żurawlowie
Raczek – Wierć kochanie wierć
FA Wrocław – Pożyteczni idioci kapitalizmu
FA Wrocław – Te same argumenty, ta sama ideologia – tylko w innym przebraniu
L. Oikonomakis – Każdego 1. stycznia wszyscy jesteśmy Zapatystami!
Egipska rewolucja oczami polskiego anarchisty
R. Malinowski – Afryka – rok 2013
Steven – Pracowniczy poradnik przetrwania w biurze
Radykalny Kinematograf – wywiad z twórcą bloga o tematyce anarchistycznej kinematografii
F. Lopez – Tworzenie filmów anarchistycznych – pomoc wzajemna w działaniu!
D. Georgakas – Trzy anarchistyczne rebelie na kinowym ekranie
A. M. Wasieczko – Dita Parlo i kino buntowników
Portrety rewelacyjne – portrety rewolucyjne – wywiad z G. Małkiewicz
Uwolnić sztukę!
W trosce o pamięć – rozmowa z Jarosławem Leontiewem, rosyjskim historykiem i działaczem antyautorytarnej lewicy…
Michaił Bakunin – 1814-2014
A. Kielasiak – Bakunin – człowiek czynu i pióra, którego nadal warto czytać…
K. Czapiński – Bakunin o hitleryzmie. Ciekawy głos spoza grobu
M. Sofij – Bakunin i insurekcjonizm
Twarzą w twarz z demonami Dostojewskiego: anarchizm i upiór Bakunina w XX-wiecznej Rosji
S. Mielnik-Górski – Pamięci towarzysza Bejinisza Rozenbluma
Towarzysze robotnicy
Seksa – Kazimierz Łyszczyński – heretyk czy protoplasta anarchistów?
Powsinoga – Trudne zawody
A. M. Wasieczko – Rewolucja 1905
T. Romanowicz – Syndykalizm nie jedno ma imię
T. Romanowicz – Encyklopedia polskiego syndykalizmu
O. Łaniwska – Anarchista w drodze do Magadanu…
Szczegóły wydania:
forma wydania: pismo
wydawnictwo: Inny Świat
miejsce wydania: Mielec 2014
ilość stron: 68 A-4
oprawa: miękka
ISSN 1898-7680