Antyfaszystowskie wiadomości z Grecji

Maroussi, Ateny – antyfaszyści przechodzą do ofensywy

Wieczorem 10 maja 2014, grupa około 25 członków Złotego Świtu rozlepiała materiały wyborcze na terenie dzielnicy Maroussi (północne przedmieścia Aten). Gdy faszyści dotarli do otwartego rynku położonego w centrum tego obszaru, spotkała ich niemiła niespodzianka. W ich kierunku ruszyło 12 bojowych antyfaszystów. Faszyści wycofali się uciekając jak króliki, wystraszeni dźwiękiem antyfaszystowskich haseł. Za sobą pozostawili trzech kolegów, którzy zostali odpowiednio potraktowani. Po zajściu, towarzysze razem opuścili rejon.

Antyfaszystowskie i anty-wyborcze działania w Kavali

10 maja 2014, grupa towarzyszy przeprowadziła antyfaszystowską i anty-wyborczą interwencję, rozdając ulotki na głównym rynku miasta Kavala. Wkrótce potem, na miejscu pojawiła się banda faszystów ze Złotego Świtu. Około 20 towarzyszy podeszło do nich skandując antyfaszystowskie hasła, a także wymierzając im kilka klapsów. Faszystowskie szumowiny dosłownie ukryły się wewnątrz posterunku policji (zlokalizowanego zaledwie 50 metrów od miejsca konfrontacji). Później, gdy faszyści próbowali wrócić do lokalnego biura ZŚ pod eskortą policji, towarzysze zablokowali im drogę zmuszając do ponownej ucieczki na komisariat wraz ze swoimi wyborcami w mundurach.

Ateny – Antyfaszyści aresztowani po bójce w dzielnicy Nea Smyrni

Anarchistyczny kolektyw „Vogliamo Tutto e per tutti” poinformował, że w sobotę 10 maja 2014, w południe, na głównym placu ateńskiej dzielnicy Nea Smyrni doszło do konfrontacji między antyfaszystami i lokalnymi członkami Złotego Świtu, którzy użyli gazu pieprzowego. Na miejscu zjawiła się policja, aresztując trzech towarzyszy po sugestii jednego z faszystów. Aresztowani towarzysze, jak również faszyści biorący udział w incydencie, mają stanąć przed prokuratorem w ateńskim sądzie na ulicy Evelpidon.

Ateny – „Jak i dlaczego zaatakowaliśmy biura wyborcze Złotego Świtu w Alimos”

We wczesnych godzinach środy 7 maja 2014, przeprowadziliśmy skoordynowany atak na biura wynajmowane przez ZŚ dla swoich kandydatów startujących w wyborach pod hasłem „Złoty Świt dla Alimos”. Zbliżyliśmy się do biur zlokalizowanych na ulicy Dodekanisou, rozbijając szklaną fasadę i wrzucając do środka farbę.

eklogiko_mexa_4

Ateny – Faszystowskie szumowiny zmiażdżone w Kato Petralona

7 maja 2014, po akcji mającej na celu dystrybucję ulotek i plakatów w dzielnicach Thissio i Koukaki, grupa faszystów ze Złotego Świtu próbowała „skazić” materiałami wyborczymi Greckiego Świtu (zapasowa nazwa ZŚ na cele kampanii) również dzielnicę Kato Petralona. Niestety dla nich, kazaliśmy im słono zapłacić za trzecią próbę zbliżenia się do naszej dzielnicy.

Widząc grupę około dziesięciu faszystowskich troglodytów, sześciu antyfaszystów przystąpiło do działania, dosłownie wyrzucając ich „gołymi rękoma” z okolicy i pakując do wagonu kolejki podmiejskiej. Pomimo ich rzekomego spartańskiego ducha, najmłodsi (i najszybsi) z pechowych faszystów porzucili swoich kolegów rzucając się do ucieczki.

Dyskusja

 • Daga 8 lat temu

  Wspaniałe wiadomości ! Prawdziwi Grecy zwyciężają !

  • Frodo 8 lat temu

   Nie ma „prawdziwych Greków” tak samo, jak nie ma „prawdziwych Polaków”. Wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi.

 • Frodo 8 lat temu

  Pod nagłówkiem „Jak i dlaczego zaatakowaliśmy biura wyborcze Złotego Świtu” nie ma ani słowa o tym, dlaczego. Nie, żeby wymagało to szczególnych wyjaśnień 😉