Informacje o zatrzymanych 14 marca w związku ze sprawą KKO

Pięciu z sześciu zatrzymanym w poniedziałek (14 marca) osobom postawiono zarzuty udziału w anarchistycznej grupie partyzantki miejskiej Konspiracyjne Komórki Ognia. W środę (16 marca) oskarżeni odmówili złożenia zeznań przed śledczymi oświadczając, że nie uznają prowadzonego przeciwko nim postępowania. Według greckiej policji szóstka aresztowana w Atenach i Volos w toku śledztwa prowadzonego przeciwko KKO jest blisko powiązana z szóstką zatrzymaną w grudniu ubiegłego roku w Ateńskiej dzielnicy Nea Smyrnia i Pireusie.

Od lewej: Christos Tsakalos, Giorgos Nikolopoulos i Bolano Ntamiano

Szósty oskarżony, Kostas Papadopoulos złożył zeznania w sprawie odrzucając jakikolwiek związek z grupą zbrojną. Określił się „samozwańczym anarchistą”, którego poglądy i przekonania są kryminalizowane poprzez uwikłanie go w sprawę. Według aktu oskarżenia, broń skonfiskowana w grudniu ubiegłego roku w dzielnicy Nea Smyrni należała również do piątki zatrzymanej w poniedziałek (za wyjątkiem Papadopoulosa).

Grecka policja twierdzi również, że znaleziony w mieszkaniu na terenie Volos laptop wiąże zatrzymaną szóstkę z grupą Konspiracyjne Komórki Ognia oraz kampanią rozsyłania paczek zawierających słaby ładunek wybuchowy do licznych ambasad na terenie Aten i europejskich liderów.

W odległości 1500 metrów od mieszkania w Volos policja miała odnaleźć samochód skradziony w Larissie. Samochód został skradziony w godzinach porannych 10 marca. Podejrzani mieli go użyć, o czym rzekomo świadczą znalezione w mieszkaniu materiały, do napadu na Narodowy Bank Grecji w Volos.

Badania balistyczne zabezpieczonej broni wykazały, iż nie była ona wykorzystywana do żadnych ataków.

Część zatrzymanych:

Olga Economidou (dodatkowe zarzuty za posiadanie broni). Jej odciski znaleziono w mieszkaniu przeszukanym w grudniu ubiegłego roku. Prawdopodobnie od tego czasu była poszukiwana przez policję.

Bolano Ntamiano
Georgios Nikolopoulos
(brat Michalisa Nikolopoulosa)
Christos Tsakalos

Cała trójka była od ponad roku poszukiwana przez grecką policje.

Kostas Papadopoulos
(Złożył zeznania wykluczając swoje uczestnictwo w jakiejkolwiek grupie zbrojnej)

Na podstawie: ANA-MPA

Dyskusja