Włochy: Komórka Damiano Bolano/FAI wysłała 2 listy-pułapki

ladunek-la stampaMimo licznych śledztw i aresztowań włoscy anarchiści nie rezygnują z dalszych działań. Tym razem atak przeprowadziła Komórka Damiano Bolano /Nieformalnej Federacji Anarchistycznej, przesyłając wybuchowe listy-pułapki do dwóch instytucji: turyńskiego dziennika La Stampa oraz prywatnej agencji śledczej Europol w Brescii.

Ładunki zawierające proch  zostały umieszczone w pokrowcach na płyty CD. Komunikat towarzyszący atakowi pojawił się natomiast w skrzynce genueńskiego dziennika Secolo XIX. Jak dotąd nie ukazał się w języku angielskim. Obie przesyłki jednak zawiodły – w przypadku La Stampy z powodu wadliwego detonatora, w przypadku Europolu, z nieznanych jak dotąd przyczyn.

W komunikacie zatytułowanym „Operacja upolować szpiega” FAI wyjaśniła, że aktualne dwa ładunki są kontynuacją kampanii rozpoczętej atakiem na Roberto Adinolfiego, szefa firmy nuklearnej Ansaldo Nucleare.

Adinolfi został postrzelony w  nogę, przed swoim genueńskim domem, 7 maja 2012, przez dwóch mężczyzn poruszających się na motocyklu. We wrześniu włoska policja zatrzymała dwóch anarchistów oskarżając ich o udział w tej akcji. Chodzi o Alfredo Cospito i Nicolo Gai.

FAI napisała, że wzięła tym razem na cel agencję śledczą, gdyż firma ta pomagała policji w szpiegowaniu członków grupy, dostarczając jej narzędzi takich jak specjalne mikrofony oraz mikro-kamery, a także gromadząc dla niej materiał dowodowy przeciwko aresztowanym towarzyszom.

Zamachowcy zadedykowali swoje akcje aresztowanym przyjaciołom, wymieniając wśród nich Alfredo i Nicolo.  Skrytykowali także La Stampa, mówiąc, że „jest to jedna z wielu gazet reżimu, dlatego każdy pismak stanowi potencjalny cel w naszej wojnie przeciwko państwu i społeczeństwu, które je wspiera i legitymizuje każdego dnia”

To kolejny z serii ataków przeprowadzonych przez włoską FAI. Wcześniejsze listy-pułapki, które w większości przypadków wybuchły w rękach odbiorców adresowano do koszar włoskiej armii stacjonującej w Afganistanie, firmy atomowej, greckiego więzienia Koridallos oraz do szefa znienawidzonej agencji podatkowej Equitalia, a także szefa niemieckiego Deutsche Banku.

W przypadku ataku na Adinolfiego przeprowadziła ją Komórka Olga, która w swojej nazwie nawiązała do greckiej i anarchistycznej więźniarki politycznej Olgi Ekonomidou, należącej do Konspiracyjnych Komórek Ognia (KKO). W czasie tamtego ataku Olga przebywała od miesiąca w izolatce, zamknięta tam w ramach psychicznej tortury, ponieważ odmówiła podporządkowania się upokarzającej procedurze przeszukania ciała.

Tym razem nazwa grupy, nawiązuje do innego bojownika KKO, Damiano Bolano, który w drugim procesie politycznym przeciwko Konspiracji został skazany na 34 lata więzienia. Włoscy anarchiści już wcześniej zapowiedzieli w komunikacie „Znak Życia”, że nastąpią kolejne akcje, a każda z nich nawiązywać będzie do wybranego członka więziennej komórki greckich Komórek Ognia.

Mapa włoskich ataków FAI:

PACCO BOMBA LA STAMPA

 

 

 

Dyskusja

  • Anarchista 9 lat temu

    „To kolejny z serii ataków przeprowadzonych przez włoską FAI..”

    Nie chcę być malkontentem, ale „atak” to termin odnoszący się do zajścia, które się powiodło. W tym przypadku to była raptem „próba ataku”, bo zakończona niepowodzeniem. 

    • Sid'ka 7 lat temu

      słownik się z tobą nie zgadza 😉