Grecja: koniec 2 procesu przeciw Komórkom Ognia – ogłoszono wyroki

We wtorek, 2 października 2012, ogłoszono wyroki w drugim procesie przeciwko Rewolucyjnej Organizacji Konspiracyjne Komórki Ognia. Proces rozpoczął się w Grudniu 2011 i dotyczył trzech ataków bombowych przeprowadzonych przez KKO w 2009: na apartament byłego vice ministra Panagiotisa Hinofotisa, na Ministerstwo Macedonii-Tracji oraz na apartament zamieszkiwany przez parę polityków Gerasimosa Arsenisa i Louke Katseli.

Przypomnijmy, że od 7 września, kiedy to członkowie Konspiracji Damiano Bolano, Giorgos Nikolopoulos i Michalis Nikolopoulos demonstracyjnie opuścili salę sądową (Christos Tsakalos zrobił to już wcześniej) odwołując przy tym swoich adwokatów, żaden z oskarżonych towarzyszy nie pojawiał się już na kolejnych rozprawach.

Sędziowie, zgodnie z oczekiwaniami, dwukrotnie wyznaczali towarzyszom nowych adwokatów. Ci jednak odrzucali nowych obrońców, nie zgadzając się na to by ktokolwiek ich reprezentował. Wówczas otrzymali pismo, że proces „będzie kontynuowany tak samo jakby byli obecni na sali rozpraw”, co faktycznie oznacza „bez ich udziału” i w taki właśnie sposób przebiegała rozprawa 2 października.

2 października 2012 na ostatniej rozprawie 2 procesu w „sprawie Halandri” (pod nieobecność całej czwórki oskarżonych), Damiano Bolano, Michalis Nikolopoulos i Giorgos Nikolopoulos zostali skazani na 7 lat więzienia każdy, za przynależność do Rewolucyjnej Organizacji Konspiracyjne Komórki Ognia, a także dodatkowo po 10 lat dla każdego za wytwarzanie, przechowywanie i posiadanie materiałów wybuchowych. Uznano ich też winnymi współudziału – poprzez podżeganie – w trzech eksplozjach dokonanych przez nieznanych sprawców, które zagrażały rzeczom i ludziom. Za ten zarzut każdy z nich otrzymał kolejne 7 lat. Podsumowując wszyscy razem dostali 68 lat więzienia. Każdy wyrok podniesiono do 34 lat, jednak maksymalny okres uwięzienia wynosi 25 lat (nie ma tam kary dożywocia), które zazwyczaj odsiaduje się jako pełen wyrok lub po upływie 3/5 wyroku, więzień może otrzymać warunkowe zwolnienie na specjalnych warunkach.

Christosa Tsakalosa skazano na 7 lat więzienia za udział w R.O. KKO. 3 października upublicznił on oświadczenie (po angielsku przeczytasz je TU, wkrótce opublikujemy je w języku polskim), w którym wyjaśnił, że odrzuca wszelką sądową dyskryminację między nim a jego towarzyszami z KKO, rzucając z powrotem swój „miękki” wyrok sędziom w twarz.

Sąd zarządził też deportację Damiano Bolano do jego rodzinnego kraju Albanii, po tym jak odsiedzi on swój wyrok w Grecji.

Ponadto władza pozbawiła całą czwórkę praw politycznych na okres pięciu i lat, a także prawa do apelacji.

Relacje z wszystkich rozpraw 2-go procesu znajdziesz na naszej stronie w zakładce „2 proces KKO”.

Wyroki jakie zapadły w pierwszym procesie możesz poznać TU

Dziś z kolei (8.10) rozpoczął się TRZECI proces przeciw KKO i innym partyzantom miejskim w tym przeciw Teofilosowi Mavropoulosowi.  Czego będzie dotyczył, kto jest oskarżony – patrz TU

 

http://thisisourjob.noblogs.org

Dyskusja