Grecja: Policja aresztowała 18 związkowców okupujących budynek DEI

Osiemnaście osób zostało aresztowanych w poniedziałek rano, po tym, jak grecka policja przeprowadziła szturm na okupowane centrum przetwarzania danych, będące własnością państwowego koncernu energetycznego DEI. W niedzielę wieczorem, budynek zajęli związkowcy.

Wśród aresztowanych znajduje się Nikos Fotopoulos, przewodniczący związku zawodowego GENOP-DEI, który reprezentuje pracowników zatrudnionych w firmie. Aresztowanym postawiono zarzut m. innymi zakłócania spokoju.

Związkowcy twierdzą, że DEI pozwala dużym firmom unikać płacenia obowiązkowego podatku od nieruchomości. Według Fotopoulosa, podatek dołączony do rachunków za elektryczność to „skandal przeciwko ubogim”.

Przewodniczący GENOP-DEI stwierdził wcześniej, że okupacja będzie prowadzona do czasu poparcia tych zarzutów. „Podjęliśmy te działania, by nie dopuścić do tuszowania dowodów”- dodaje.

Tego samego dnia, z policją starli się emeryci, którzy przemaszerowali pod siedzibę UE w Atenach, aby zaprotestować przeciwko cięciom wydatków na emerytury i opiekę zdrowotną.

Nie zniechęciły ich policyjne tarcze, udało im się przełamać kordon prewencji i dotrzeć pod sam budynek, gdzie skandując hasła przeciw oszczędnościom, spalili unijną flagę.

Dyskusja