Grecja: Trwają zatrzymania w związku ze sprawą KKO

Na kilka dni przed rozpoczęciem procesu osób oskarżonych o uczestnictwo w grupie partyzantki miejskiej „Konspiracyjne Komórki Ognia” antyterrorystyczna jednostka greckiej policji prowadzi w Atenach operację, w wyniku, której zatrzymano do tej pory cztery osoby. Nie ma na razie informacji odnośnie trójki z nich, ale czwarta osoba, Dimosthenis Papadatos-Anagnostopoulos, to członek lewicowej partii parlamentarnej Synaspismos. Papadatos Anagnostopoulos opisał jak wyglądało jego zatrzymanie; został zaatakowany na ulicy, wepchnięty do samochodu, pobity, następnie przewieziony do kwatery głównej policji, gdzie przetrzymywano go przez  trzy godziny, zanim został zwolniony i poinformowany, że jego aresztowanie było pomyłką ( przypominał jedną z poszukiwanych osób).

Podczas czwartkowych (13.01) przeszukiwań policja zabezpieczyła pistolet kalibru 9mm, opakowanie amunicji, trzy laptopy, klucze i narzędzia, które obecnie badane są w policyjnym laboratorium. Z kolei w piątek (14 stycznia) grecka policja poinformowała o zabezpieczeniu kolejnych przedmiotów: Kałasznikowa z tłumikiem i 100 sztuk pasującej do niego amunicji, 120 sztuk kul kalibru 9mm, kart kredytowych oraz pieczęci do legitymacji studenckich i dowodów osobistych.

Gigantyczna operacja trwała równocześnie na terenie trzech różnych obszarów – Exarchi, Pangrati i Tavros w Atenach. Policyjne źródła mówią o kolejnych zatrzymaniach w najbliższym czasie. Policja nadal szuka broni i ładunków wybuchowych, które zostały użyte podczas wcześniejszych ataków oraz innych materiałów, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości.

Podobne operacje miały miejsce  w Salonikach i Patras.

KKO zapowiadały ponowne uderzenie blisko daty procesu ich towarzyszy, który odbędzie się 17 stycznia.

Źródło: occupiedlondon.org/blog , ANA-MPA

Dyskusja