Włochy: Nieformalna Federacja Anarchistyczna (en.wikipedia.org)

Nieformalna Federacja Anarchistyczna (FAI – Federazione Anarchica Informale), często mylona z Włoską Federacją Anarchistyczną (także FAI), jest organizacją anarcho-insurekcjonistyczną działającą na terenie Włoch. FAI opisywana jest przez włoskie źródła wywiadowcze jako zorganizowana „horyzontalnie” struktura kilku anarchistyczno-terrorystycznych grup, które połączone są wiarą w rewolucyjną akcję zbrojną. Grupy obejmujące FAI działają zarówno jako oddzielne organizacje oraz razem pod sztandarem FAI, podejmując wspólne, zorganizowane kampanie. Ideologia FAI jest przeciwstawna zarówno do panującego obecnie w Europie liberalnego porządku oraz do marksizmu, którego uważają wyłącznie za kolejny sposób zastąpienia jednej opresyjnej władzy inną.

Struktura

Organizacja składa się z następujących grup:

  • Brygady 20go Lipca
  • Five C’s (Cell against Capital’s Jail and its Jailers and Cells)
  • Międzynarodowej Solidarności
  • Kooperatywy Domowej Roboty Ognia i Podobnych Przedmiotów (The Cooperative of Hand-Made Fire and Related Items)

Powyższe grupy tworzą frakcje FAI. Poza organizacją każda grupa ma także swoją siatkę sojuszy. Nowe Czerwone Brygady/Partia Komunistycznych Kombatantów jest sojusznikiem FAI. Współpraca między tymi anarchistycznymi grupami oraz bardziej sformalizowanymi grupami marksistowskimi, stała się przedmiotem debaty w kręgach anarchistycznych oraz wewnątrz włoskiej wspólnoty bezpieczeństwa. Roszczenia te zostały wsparte postanowieniem o solidarności między FAI i nowopowstałym wcieleniem Czerwonych Brygad.

Historia

W 2003 roku grupa wzięła odpowiedzialność za serię zamachów bombowych wymierzonych przeciwko kilku instytucjom Unii Europejskiej. Na celownik wzięto przede wszystkim “represyjny aparat kontroli, który wprowadza >>demokratyczne<< show stające się nowym europejskim porządkiem”. Aby zapobiec sytuacji, nakazano zatrzymywać wszystkie paczki zaadresowane do ciał przedstawicielskich UE, które zostały wysłane z włoskiego regionu Emilia-Romagna. Źródła pochodzące z biura prokuratora w Bolonii utrzymywały, że paczki zaadresowane do Trichetu, Europolu oraz Eurojustu zawierały książki oraz kopie ulotek FAI. Ulotka zawierała opis grupy i mówiła o “Operacji Święty Mikołaj”. Po grudniowym ataku na włoskiego polityka Romano Prodiego, FAI wysłała list do gazety La Repubblica. Oświadczyła w nim, że był to sprzeciw wobec UE oraz stwierdziła, że atak został przeprowadzony, aby “świnie wiedziały, że działania rozpoczęły się po to, by dobrać się do nich i im podobnych”.

Po tym wydarzeniu Nigel Farage stwierdził, iż 10 lat wcześniej jego partia przewidziała, że droga do Unii Europejskiej może skończyć się niezadowoleniem wśród obywateli. Powiedział również, że listy-pułapki to „cena za wymuszenia politycznych idei na ludziach”. Mówiąc dzień po tym jak żona Titley’a ucierpiała w ataku, Farage powiedział: „Mamy tylko nadzieję, że Unia Europejska podejdzie do tego sensownie i w końcu zacznie słuchać ludzi”. Na te słowa zareagował Titley, mówiąc: „Myślę, że to tragiczne, aby wykorzystywać ataki terrorystyczne do zbijania politycznych punktów. Jestem wręcz oniemiały z gniewu. Nie mogę uwierzyć, że to uczynili – to jest usprawiedliwianie terroryzmu i jest to podłe”.

W 2010 roku włoski serwis pocztowy przechwycił list z pogróżkami zawierający pocisk przeznaczony dla Silvio Berlusconiego. Duża koperta zaadresowana do Berlusconiego zawierająca list z pogróżką: „skończysz jak szczur” została znaleziona w piątek na poczcie w Libate, na przedmieściach Mediolanu. 23 grudnia tego samego roku do ambasady Chile oraz Szwajcarii znajdujących się w Rzymie wysłano dwie paczki wybuchowe. Odpowiedzialność za ataki wzięła Nieformalna Federacja Anarchistyczna, mimo wielu mylnych doniesień w mediach, jakoby odpowiedzialna była za to Włoska Federacja Anarchistyczna.

Wiecej info o grupach wspoltworzacych FAI:

http://www.start.umd.edu/start/data_collections/tops/terrorist_organization_profile.asp?id=60

http://www.start.umd.edu/start/data_collections/tops/terrorist_organization_profile.asp?id=4001

http://www.start.umd.edu/start/data_collections/tops/terrorist_organization_profile.asp?id=117

Tlum: Lukasz

Źródło polskie: baader-meinhof.la.org.pl

Źródło pierwotne: http://en.wikipedia.org/wiki/Informal_Anarchist_Federation

Dyskusja