USA: Trzech anarchistów aresztowanych i oskarżonych o ‚terroryzm’

Zatrzymani przygotowywali koktajle Mołotowa, którymi – podczas demonstracji przeciw szczytowi NATO w Chicago – chcieli obrzucić kwaterę główną sztabu wyborczego prezydenta Obamy, dom burmistrza Chicago Rahma Emanuela i inne cele – podała chicagowska prokuratura.

Oskarżono również czwartego mężczyznę, ale nie jest jasne, czy sprawa ta ma związek z oskarżeniami kierowanymi przeciwko powyższej trójce.

Anarchistów aresztowano w środę w nocy, a w sobotę postawiono im oficjalne zarzuty spisku, materialnego wspierania terroryzmu i posiadania materiałów wybuchowych.

Mężczyźni to 22-letni Brian Church, 27-letni Jared Chase i 24-letni Brendt Betterly. Według prokuratury są „samozwańczymi anarchistami” i członkami czarnego bloku. Dla każdego wyznaczono kaucję o wysokości 1,5 mln dolarów.

Czwarty mężczyzna, Sebastian Senakiewicz, 24 (prawdopodobnie polak) został aresztowany w mieszkaniu na ulicy Odell w Chicago. Oskarżono go o „zbrojny spisek”, w którym uczestniczyły dwie inne osoby – według policji mieli przygotowywać się do użycia materiałów wybuchowych, w tym koktajli Mołotowa, podczas szczytu NATO.

Osoby, którym postawiono zarzuty nie są pokojowymi manifestantami. To są terroryści na terytorium USA – powiedziała dziennikarzom prokurator Anita Alvarez.

– Grecja, Niemcy, Indonezja, USA, Włochy, Chile. Nie ważne, czy planowałeś wysadzić bank, czy rzucić kamieniem w policjanta. Jesteś oskarżony o terroryzm, ponieważ wystąpiłeś przeciwko reżimowi. Witamy w czasach zarzutów o konspirację.

Dyskusja