Białoruś: Zwolniono większość zatrzymanych w sobotę anarchistów

Większość z około 100 anarchistów, zatrzymanych wczoraj w Mińsku przed koncertem na rzecz mińskiego ruchu Jedzenie Zamiast Bomb, zostało zwolnionych – informują niezależne portale internetowe. W areszcie znajduje się nadal około 15 osób.

W sobotę tuż przed rozpoczęciem koncertu charytatywnego w sali Mińskiej Fabryki Traktorów do środka wdarł się oddział OMON i zatrzymał wszystkich obecnych, czyli około 100 młodych osób, w tym wiele dziewcząt.

Według obrońców praw człowieka używano siły. Niektórych zatrzymanych pobito w drodze na komisariat. Jedna z dziewczyn powiedziała, że gdy próbowała skorzystać z telefonu komórkowego, milicjant uderzył ją w twarz – informuje opozycyjny portal Karta’97.

Po godzinie 22 zatrzymanych zaczęto zwalniać. Wcześniej kazano im napisać wyjaśnienia i pobrano odciski palców – pisze na swojej stronie internetowej niezależny tygodnik Nasza Niwa. Oficjalnie celem zatrzymania było sprawdzenie użycia i rozpowszechniania substancji narkotycznych.

Inicjatywa Jedzenie Zamiast Bomb działa na całym świecie. Zajmuje się wydawaniem bezpłatnych posiłków, zwracając uwagę na problem nierówności społecznych i bezdomności.

Według białoruskich obrońców praw człowieka na Białorusi inicjatywa jest pod presją organów porządkowych. W ubiegłym roku milicja kilkakrotnie zrywała jej akcje, bez żadnych podstaw zatrzymując osoby wydające bezpłatne posiłki – pisze Nasza Niwa.

money.pl

Dyskusja