Grecja: 17-18 stycznia. Masowa solidarność z walką pracowników ‚Huty Greckiej’

17 stycznia stał się istotnym dniem w najnowszej historii walk pracowniczych w Grecji – związki zawodowe oraz biura pracy z całej Attyki okazały solidarność z bezkompromisową walką pracowników „Huty Greckiej”.

Demonstracje towarzyszące 48-godzinnemu strajkowi zgromadziły około 15 tys. osób. Poniżej prezentujemy fragment komunikatu, w którym związki zawodowe, pracownicy i bezrobotni wzywają do udziału w protestach:

Przez ostatnie dwa i pół miesiąca kotły w Hucie Greckiej pozostają wygaszone, zamiast nich zapłonęła wojna klasowa. Terror wprowadzany przez szefa fabryki, jego plany masowych zwolnień i pracy zmianowej zostały obalone i rozbite w obliczu jedności i waleczności pracowników, których działania zasila rzeka solidarności.

Od dwóch i pół miesiąca, pracownicy strajkujący w cieniu „Wrót Ognia” [tytuł niezależnego greckiego filmu dokumentalnego o strajku w hucie] wskazują nam drogę. Ich walka zainspirowała nieopłaconych pracowników fabryki Loukisa, stacji telewizyjnej Alert, gazety Eleftherotypia. Przyczyniła się do wzmocnienia oporu stawianego przez załogę galerii handlowych Notos, doprowadzając wreszcie do zwycięstwa pracowników zatrudnionych w fabrykach Agno i Mevgal.

Szefowie, po tym jak Trójka utorowała im drogę, uwierzyli, że w obliczu kryzysu z łatwością mogą wyssać ostatki krwi z wyzyskiwanych. Zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy promować klasową solidarność oraz działać na rzecz wspólnej walki. Wszyscy – pracownicy, bezrobotni, miejscowi i imigranci, powinni nie tylko okazać solidarność ze zmaganiami hutników, ale obrócić każde miejsce pracy w pole bitwy, bez budowania oczekiwań wobec partii politycznych, czy związkowych biurokracji.

occupiedlondon.org/blog

Dyskusja