5 października rozpoczyna się proces Walki Rewolucyjnej

Dlatego też naszą odpowiedzią na kryzys jest rewolucja społeczna. Uważamy również, że to jedyna realistyczna perspektywa na wyjście z systemowego kryzysu. Rewolucja, podczas której ludzie wywłaszczą fortuny bogaczy, największych międzynarodowych i greckich firm. Gdzie wywłaszczona zostanie cała kościelna i państwowa fortuna. Rewolucja społeczna zniesie raz na zawsze państwo, każdą hierarchiczną i biurokratyczną organizację, a także stworzy struktury społeczne pozwalające na zapobieżenie pojawieniu się jakichkolwiek form zorganizowanej ekonomicznej i politycznej władzy. To oznacza uspołecznienie wszystkiego: środków produkcji, ziemi, handlu, służby zdrowia, edukacji i transportu.

Rewolucja społeczna, której podstawę stanowić będzie organizacja społeczna oparta na wspólnocie lub gminie. Gdzie każda aktywność społeczna czy gospodarcza będzie odbywać się w ramach koordynującej sieci powszechnych Zgromadzeń i Rad. Gdzie każdy z nas, w pracy, mieście, wsi, dzielnicy poprzez te kolektywne ciała koordynujące i podejmowanie decyzji przejmie życie w swoje własne ręce.

To będzie całkowite odrzucenie społeczeństwa przemysłowego i obecnego sposobu życia, charakteryzującego się chciwością i dominacją ludzi nad naturą.

Rewolucja społeczna, która obali każdą narodową, rasową czy religijną dyskryminację. Zjednoczy ludność w poszanowaniu różnorodności a na końcu doprowadzi do zniesienia klas społecznych i wynikających z ich istnienia podziałów.

Rewolucja, żeby została wcielona w życie, potrzebuje dwóch historycznych czynników. Pierwszym z nich są obiektywne warunki, w których przyszło nam żyć. Drugi stanowią warunki subiektywne, tj. szeroki ruch. Rewolucyjny w swoim charakterze i zdeterminowany, by realizować polimorficzny plan przepisania porządku społecznego, za wszelką cenę oraz przy współpracy z tymi segmentami społecznymi, które przyłączą się do powstania. Musimy tego dokonać teraz. Uczynić z obecnego kryzysu gwóźdź do trumny systemu kapitalistycznego.

5 października 2011 roku, rozpocznie się proces przeciwko r.o. Walka Rewolucyjna. Postępowanie procesowe przebiegać będzie w sali sądowej na terenie ateńskiego więzienia Koridallos, gdzie obecnie przebywa trzech członków grupy. Według ostatnich instrukcji Sądu Apelacyjnego, proces obejmie osiem osób, oskarżonych o udział w organizacji.

Oskarżeni w sprawie Walki Rewolucyjnej to: N. Maziotis, P. Roupa, K. Gournas, Ch. Kortesis, V. Stathopoulos, S. Nikitopoulos, K. K. oraz M. Beraha (żona K. Gournasa).

Trójka oskarżonych, Maziotis, Roupa, Gournas, przyjęła odpowiedzialność za organizację i pozostaje uwięziona. W połowie października, mija okres 18 miesięcy ich tymczasowego aresztu. Reszta osób oskarżonych w tej sprawie przebywa na wolności, zeznania składać będą z tzw. wolnej stopy. W wyniku drugiej decyzji, podjętej przez radę Sądu Apelacyjnego, Kortesis, Stathopoulos i Nikitopoulos zostali zwolnieni z aresztu i objęci policyjnym nadzorem. Za pierwszym razem Sąd Najwyższy nie zgodził się na ich zwolnienie.

Zarzuty, stawiane wszystkim członkom grupy, dotyczą przestępstw przeciwko konstytucji, udziału w organizacji terrorystycznej, produkcji i dystrybucji materiałów wybuchowych, posługiwania się materiałami wybuchowymi oraz licznych prób zabójstwa. W ciągu ośmiu lat, Walka Rewolucyjna dokonała wielu ataków, wliczając m. innymi atak rakietowy na ambasadę USA w dniu 12 stycznia 2007 r. czy zbrojną napaść na policjantów 5 stycznia 2009 r.

Chronologiczna lista ataków przeprowadzonych przez Walkę Rewolucyjną. (Wszystkie miały miejsce w Atenach):

 • 5 września 2003: Zamach bombowy na sąd.
 • 14 marzec 2004: Zamach bombowy na filię Citibanku w dzielnicy Psychico.
 • 5 maj 2004: Zamach bombowy na posterunek policji w dzielnicy Perissos.
 • 29 październik 2004: Zamach bombowy na policyjne autokary.
 • 2 czerwca 2005: Zamach bombowy na Ministerstwo Pracy.
 • 12 grudnia 2005: Zamach bombowy na Ministerstwo Finansów, zlokalizowane na pl. Syntagma w pobliżu Parlamentu.
 • 30 maja 2006: Próba zamachu na byłego Ministra Spraw Publicznych, Georgiosa Voulgarakisa, obecnie Ministra Kultury.
 • 12 stycznia 2007: Atak rakietowy na ambasadę USA w Atenach. Do ataku użyto wyrzutni przeciwczołgowej Wasp 58.
 • 30 kwietnia 2007: Ostrzelanie posterunku policji w dzielnicy Nea Ionia.
 • 24 października 2008: Zamach bombowy na biura Shella w dzielnicy Palaio Faliro.
 • 23 grudnia 2008: Ostrzał policyjnego autokaru w pobliżu Uniwersytetu Ateńskiego – dzielnica Goudi.
 • 5 stycznia 2009: Strzały do policjantów pilnujących Ministerstwa Kultury w dzielnicy Exarchia. W wyniku ataku jeden policjant został ciężko ranny.
 • 18 luty 2009: Zamach bombowy przy użyciu samochodu pułapki na centralę Citibanku w dzielnicy Kifissia. Ładunek nie eksplodował.
 • 9 marca 2009: Zamach bombowy na filię Citibanku w dzielnicy Neo Ionia.
 • 12 maja 2009: Zamach bombowy na filię Eurobanku w dzielnicy Argyroupoli.
 • 2 września 2009: Wybuch samochodu pułapki poważnie uszkadza budynek Giełdy Papierów Wartościowych.

Trójka towarzyszy, która przyjęła odpowiedzialność za działania Walki Rewolucyjnej, udowodniła, że bój w imię przekonań nie jest zadaniem należącym wyłącznie do “elit”. To przywilej każdego, kto cierpi z powodu systemu, stworzonego żeby nas kontrolować. Państwo zdaje sobie sprawę, że prawdziwym terrorystą pozostaje ono samo i tak długo jak nikt nie zadaje ciosów, nie ma powodu do obaw. Nadszedł czas, by pokazać mu granice naszej tolerancji i zaatakować wszelkimi dostępnymi środkami.

Wyjątki z ‘obrony’ szóstki aresztowanej ws. Walki Rewolucyjnej

Nikos Maziotis
W odpowiedzi na pytanie “Akceptujesz stawiane ci zarzuty, czy je odrzucasz?”

Jestem rewolucjonistą, prowadzę walkę z niesprawiedliwym, przestępczym reżimem, znanym jako państwo i kapitalizm. Jeżeli ktokolwiek powinien odpowiadać na zarzuty, to nie ja, ale ci, którzy mnie oskarżają: policja i usłużni wobec bogaczy sędziowie. Ja, jestem na właściwej drodze i nie będę przepraszał za swoje czyny.

Panagioto (Pola) Roupa
W odpowiedzi na to samo pytanie:

Jestem rewolucjonistą i nie uznaje stawianych wobec mnie oskarżeń. Przestępcą i terrorystą jesteś Ty i system, któremu służysz: państwo i kapitalizm.

Sarandos Nikitopoulos

Czuje się wyróżniony z powodu mojej działalności politycznej. Byłem aktywny politycznie w środowisku anarchistycznym czy antyautorytarnym, odkąd pamiętam. Mogę was zapewnić, że ja oraz setki osób przede mną znajdowały się pod czujnym okiem władzy i tak będzie nadal. Uważam wytoczone przeciwko mnie kryminalne zarzuty, za wynik mojej politycznej działalności, jak również działalności całego środowiska anarchistycznego. Przypadki takie jak ten z Salonik, w których istnieją nawet nagrania pokazujące działania policji, podrzucającej demonstrantom torby z “nielegalnymi” przedmiotami, tylko po to , by wnieść przeciwko nim oskarżenia lub aresztowanie Mario Z. w Atenach. Muszą położyć kres tym ślepym policyjnym oskarżeniom.

Kostas Gournas
Prokurator: “Co masz do powiedzenia w swojej obronie ? Akceptujesz stawiane ci zarzuty ?”

Kostas: Nie mam zamiaru odpowiadać na te pytania. Nie uznaję tego procesu. Odkąd skończyłem 20 lat, pracowałem i brałem udział w społecznej oraz klasowej wojnie, toczącej się tutaj, w Grecji. Występuje przeciwko reżimowi, systemowi politycznemu i ekonomicznemu. Nie jestem terrorystą. Terrorystami są ludzie, znajdujący się na 12 piętrze Komendy Głównej Policji. Ci sami, którzy mnie pobili i grozili śmiercią mojego dziecka.

Vaggelis Stathopoulos

Wmieszanie mnie w sprawę Walki Rewolucyjnej jest konsekwencją moich poglądów politycznych. Nigdy nie potępiałem żadnych metod walki. Moja działalność polityczna odbywała się również za dnia.

Christoforos Kortesis

Poprzez swoich prawników, stwierdził, że będzie zeznawać w pojedynkę, na określonych warunkach. Zażądał pisemnego wyjaśnienia “zarzutów stawianych całej szóstce, odnoszących się do mojego zaangażowania w konkretne działania przeprowadzone przez Walkę Rewolucyjną.” Zażądał także przedstawienia dowodów dla każdego działania, o którego przeprowadzenie oskarżona jest Walka Rewolucyjna.

Oskarżeni zostali szybko rozdzieleni i przeniesieni do różnych więzień. W dniu 29 kwietnia, trzej towarzysze (Maziotis, Roupa, Gournas) opublikowali oświadczenie, w którym z dumą przyjęli odpowiedzialność za swój udział w działaniach Walki Rewolucyjnej (gr. Epanastatikos Agonas) oraz uznali zabitego przez policję, Lambrosa Foundasa, za członka grupy.

Solidarność z piątką, oskarżoną ws. Walki Rewolucyjnej.

Natychmiastowa wolność dla N. Maziotisa, P. Roupy i K. Gournasa.

Chwała dla anarchistycznych bojowników oraz zabitego członka WR, Lambrosa Fountasa.

Solidarność z wszystkimi uwięzionymi bojownikami.

Na podstawie: actforfreedom.wordpress.com

Dyskusja