Dania: Piątka anarchistów oskarżona o terroryzm

Czterej młodzi mężczyźni, przetrzymywani od kwietnia w areszcie za próbę podpalenia szkoły policyjnej w Brondby, zostaną oskarżeni na mocy przepisów antyterrorystycznych. Tak zadecydował wczoraj duński sąd. Piątemu mężczyźnie, którego aresztowano w maju, również zostaną postawione zarzuty.

Początkowo mężczyzn oskarżono o podpalenie oraz organizowanie ataków na szereg instytucji publicznych i prywatnych, trwających od początku 2010 roku. W tym na producentów futer, Nestle, duńską służbę wywiadu, greckie ambasady i bank Arbejdernes Landsbank w Odense.

Według policji, oskarżeni planowali kolejne ataki. Wśród celi znalazło się ministerstwo sprawiedliwości, ministerstwo ds. imigracji, strażnice gwardii królewskiej oraz hotel powiązany z radykalnym kościołem katolickim Faderhuset w Bandholm.

Mężczyźni mieli również planować atak na policję patrolującą Christianię, przy użyciu balonów wypełnionych benzyną, koktajli Mołotowa i stalowych kulek.

Podczas wczorajszej rozprawy sędzia zadecydował, że oskarżeni nie staną przed zarzutami o terroryzm w odniesieniu do dopiero planowanych ataków. Odpowiadać będą wyłącznie za już popełnione czyny.

Cała piątka nie przyjęła stawianych im zarzutów. To pierwszy przypadek sądzenia w Danii grup skrajnie lewicowych na mocy przepisów antyterrorystycznych.

Źródło: cphpost.dk

Dyskusja