Włochy: Policyjna operacja przeciwko FAI. Dziesiątki przeszukań, 6 osób aresztowanych.

fai nietypowe logoO świcie 6 września 2016 w ramach operacji Scripta Manent, policja polityczna Digos z Turynu przeszukała 30 domów w Piemoncie, Ligurii, Lazio, Umbrii, Lombardii, Abruzzo, Kampanii, Sardynii i w Emilia Romana. Aresztowano też szóstkę anarchistycznych towarzyszy, stawiając im zarzut udziału w wywrotowym stowarzyszeniu o celach terrorystycznych. Aresztowano Annę Beniamino (46), Marco Bisetiego (33), Emiliano Danilo Cremonese (40), Alsessandro Mercogliano (43), Walentynę Spaziale i Sandrone. Policja wiąże dwie z aresztowanych kobiet z atakiem Komórki Olga/Nieformalnej Federacji Anarchistycznej (FAI) na kierownika firmy nuklearnej Roberto Adinolfiego, przeprowadzonym w maju 2012 roku. Wyrok za ten atak odsiaduje już dwóch anarchistów Nicola Gai i Alfredo Cospito skazanych kolejno na 9 lat i 4 m-ce oraz 10 lat i 8 m-cy więzienia.

Jak donoszą towarzysze z Włoch i portal 325, operacja „Scripta Manent” stanowi kolejną próbę powtórki wcześniejszych tego typu operacji, takich jak Cervantes czy Ardire w ramach których policja starała się powiązać ze sobą różne rozproszone anarchistyczne ataki – w tym przypadku są to ataki FAI – zgodnie z modelem hierarchicznej organizacji pozwalającym wskazać na członków i przywódców grupy.

Obecne śledztwo dotyczy przede wszystkim pierwszych ataków FAI od których zaczęła ona przed laty swoją działalność. Chodzi o przesłanie w maju 2005 roku wybuchowych paczek do dyrektora ośrodka dla imigrantów w Modenie, do koszar w Turynie-San Salvario oraz do nadinspektora Lekki [przez komórkę FAI/Narodnaja Wola], ładunek wybuchowy pod koszarami RIS (włoska policja kryminalna) w Parmie [24 października 2005 – przez FAI/Spółdzielnia Wyrobu Ognia oraz Innych (czasem spektakularnych) Rzeczy], wybuchową paczkę przesłaną do Sergio Cofferati [2 listopad 2005 – przez FAI/Spółdzielnia Wyrobu Ognia oraz Innych (czasem spektakularnych) Rzeczy], ładunek zapalający pod koszarami karabinierów w Fossano [2 czerwca 2006 – przez FAI/RAT (Rivolta Anonymous and Tremenda)], a także wybuchowe listy przesłane w lipcu 2006 do Coema Edilita w Turynie (firma zaangażowana w restrukturyzację CIE), burmistrza Sergio Chiamparino oraz dyrektora Kroniki Turynu [przez FAI/RAT], bomby podłożone w turyńskiej dzielnicy Crocetta [7 marca 2007 – przez FAI/RAT].

Wnioskując z dostępnych informacji włoscy anarchiści informują, że śledczy podpierają się także pomocą ekspertów lingwistycznych i grafologów, materiałem uzyskanym z podsłuchów oraz fizycznego śledzenia wybranych osób.

Towarzysze zostaną prawdopodobnie przeniesieni do specjalnego skrzydła AS2 w Ferrarze i swoich towarzyszek uwięzionych w Rebibbi. Jak na razie są to jednak niepotwierdzone informacje.

SOLIDARNOŚĆ Z ARESZTOWANYMI ANARCHISTAMI!

 

Dyskusja