Wawa: Próba podpalenia radiowozów. Trzech anarchistów aresztowanych. Jeden z nich pobity

0700fd9bd3900ed204373eebb41fe37fW nocy z niedzieli na poniedziałek (22/23 maj 2016) trzech anarchistycznych towarzyszy zostało schwytanych przez policję w pobliżu parkingu na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy. Koło radiowozów policja znalazła ładunki zapalające skonstruowane z butelek najprawdopodobniej zawierających benzynę, aktywowanych za pomocą lontu. Cała trójka – w wieku 17, 31 i 35 lat – została uprowadzona przez gliniarzy i przewieziona na komisariat, gdzie – jak udało nam się ustalić – przynajmniej jeden z nich został pobity. Mimo to odmówili składania zeznań. Nie przyznają się także do stawianych im zarzutów „posiadania ładunków wybuchowych” i „próby zamachu na komisariat”. Cała trójka ma już swoich adwokatów oraz wsparcie większości warszawskiego środowiska anarchistycznego w tym wszystkich trzech skłotów – Syrena, Przychodnia i ROD – działających w Warszawie.

Tego samego dnia gdy doszło do aresztowania policja wdarła się na teren warszawskich Radykalnych Ogrodów Działkowych (ROD) – skłoterskiej komuny z którą związany był jeden z aresztowanych towarzyszy, szukając tam obciążających dowodów. Jak można przeczytać na profilu „Reclaim the Fields Polska”: „Policja przybyła na miejsce pomiędzy 4:00 a 4:20 rano. Wtargnęli na teren ROD około 4:30. Przecięli kłódkę wejścia B za pomocą raka (później twierdzili, że nie mają przy sobie takiego narzędzia). Sześciu nieumundurowanych policjantów zaczęło nachodzić osoby w domkach. Nasz przyjaciel otworzył oczy otoczony stadem policjantów zarzucających go pytaniami o jego tożsamość. Następnie zaczęli przeczesywać cały teren.”

 Wspólnie z innymi organizacjami warszawscy anarchiści opublikowali oświadczenie biorące w obronę aresztowanych i odpierające zarzut terroryzmu przypisywany im przed niektóre media głównego nurtu. Oprócz tego media opublikowały poniżające zdjęcia udostępnione im przez policje, przedstawiające zatrzymanych dmuchających w policyjny alkomat.

Warszawscy anarchiści zwracają uwagę, że reakcje mediów na ostatnie wydarzenia służą legitymizacji panującego systemu, fabrykując przyzwolenie społeczne dla rządowej „ustawy antyterrorystycznej” forsowanej przez PiS. Przypominają także o aktach policyjnego terroru, takich jak niedawne zabójstwo Igora z Wrocławia, zakatowanego na śmierć w jednym z wrocławskich komisariatów, które często bywają wyciszane, a ich sprawcy brani w obronę przez sąd i prokuraturę.

Odrębne oświadczenie opublikowała Federacja Anarchistyczna – Poznań wskazując w nim, że w czasie gdy „system zmierza w kierunku autorytarnym i wprowadza się reguły państwa stanu wyjątkowego” nazywanie próby podpalenia radiowozów „terroryzmem”, a butelek z benzyną „bombą” „jest sposobem na odwrócenie uwagi opinii publicznej od policyjnych nadużyć i zabójstw.” Poznańscy anarchiści przypominają także o dramatycznej sprawie śmierci rumuna Claudiu Crulica, który w zmarł w krakowskim areszcie śledczym po 2-miesięcznym strajku głodowym przy całkowitej obojętności tamtejszej administracji.

Głos z więzienia zabrał także Łukasz Bukowski, poznański anarchista, który trafił za kraty na 3 miesiące, po tym jak odmówił zapłacenia grzywny nałożonej na niego przez sąd w ramach państwowego odwetu za działalność polityczną jaką Łukasz prowadzi wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami przeciwko mafii kamieniczników. Łukasz napisał:

„Dotarła do mnie wiadomość o zatrzymaniu 3 osób podczas rzekomej próby podpalenia policyjnych radiowozów. Niezależnie od tego, na ile te zarzuty są zasadne, winniśmy im pomóc. Ruch wolnościowy w swojej tradycji walki sięgał po różne taktyki i strategie. Nawet jeśli nie jesteśmy przekonani do taktyki insurekcjonizmu, nie możemy odmówić skuteczności i siły solidarnemu wsparciu. Wiem to, bo sam doświadczyłem jego dobroczynnego wpływu. Solidarność naszą bronią”

Grecja w Ogniu solidaryzuje się z aresztowanymi towarzyszami, którzy znajdują się w łapach reżimu i poddawani są psychicznej i fizycznej torturze aresztu, a ich los na terenie placówki zależy teraz od umundurowanych psów systemu.

Odrębne oświadczenie opublikujemy wkrótce.

Wzywamy do akcji solidarności i poparcia dla całej Trójki!

Gliniarze zapamiętamy każdy cios zadany naszym towarzyszom!

Wojna bankom, glinom i więzieniom!

Dyskusja